Volker, Hayek, Rothbard, Friedman a Rockefeller. „Wolnościowy” koszmar

23 Maj 2016 - autor: G

William S. Volker (1859-1947) był niemieckim Żydem, bogatym “przedsiębiorcą” w Ameryce. Do walki z socjalizmem utworzył Volker Fund dla finansowania reakcyjnej ideologii opartej na leseferyzmie i darwinizmie społecznym. Doktryna ta nazwała się później libertarianizmem.

money

William Volker był kluczową postacią w tworzeniu libertarianizmu. Nie był on ekonomistą czy filozofem ale miał pieniądze i bardzo istotne koneksje z Uniwersytetem w Chicago, który był szkołą utworzoną przez Johna D. Rockefellera.

“Droga do zniewolenia” Friedricha von Hayeka została wydana w 1944 roku. Ta obrona leseferyzmu i promocja tezy że każda próba narzucenia regulacji na wielki biznes prowadzi nieuchronnie do totalitaryzmu – to było dokładnie to czego Volker Fund potrzebował. Volker Fund opublikował tę książkę na chicagowskim uniwersytecie i dopilnował aby znalazła się w każdej bibliotece w Ameryce. Volker Fund finansował czołowych przedstawicieli “austriackiej” szkoły ekonomicznej i miał znaczny wpływ na chicagowską szkołę ekonomiczną, w tym na Miltona Friedmana.

Ludwig von Mises nigdy w życiu nie miał na tym uniwersytecie płatnej posady, był on utrzymywany przez Davida Rockefellera i przez dekady brał kasę od Volker Fund i powiązanych z nim “przedsiębiorców” takich jak Lawrence Fertig.

Biograf von Misesa, Richard M. Ebeling: „Wielu czytelników będzie zaskoczonych gdy dowiedzą się że genewski Graduate Institute for International Studies i sam von Mises po przyjeździe do Ameryki były dofinansowywane wielkimi grantami z Rockefeller Foundation. W zasadzie w trakcie pierwszych lat życia von Misesa w Stanach Zjednoczonych, przed jego posadą jako “visiting professor” na nowojorskim uniwersytecie w 1945 roku był on niemal całkowicie uzależniony od finansowo od grantów z Rockefeller Foundation„.

David Rockefeller jest znany z deklaracji, że jest on zwolennikiem “austriackiej” szkoły ekonomicznej. Friedrich von Hayek był jego nauczycielem w London School of Economics w latach 30-tych.

Murray Rothbard również był finansowany przez Volker Fund: “Rothbard rozpoczął swoją pracę dla Volker Fund w 1951 roku i pracował tam do 1962 roku gdy fundusz został rozwiązany. Większość pracy Rothbarda w funduszu dotyczyła czytania i oceniania książek, artykułów prasowych i innych materiałów. Na podstawie rekomendacji Rothbarda i drugiej etatowej czytaczki – Rose Wilder Lane – dyrektorzy funduszu podejmowali decyzje w sprawie promocji wybranych materiałów.”

Volker Fund wypróbował nową taktykę, która później została rozpowszechniona: wykreował masę przeróżnych organizacji “wolnościowych” luźno ze sobą powiązanych, co sugerowało niezależność i powszechność ruchu libertariańskiego. Wśród nich była Fundacja Edukacji Ekonomicznej, która później utworzyła Mont Pelerin Society.

Mont Pelerin Society swoją nazwę wzięła z szwajcarskich Alp gdzie odbyła się pierwsza konferencja. Stowarzyszenie zostało utworzone przez von Hayeka z finansowym wsparciem Volker Fund, który płacił za rachunki amerykańskich uczestników. Stowarzyszenie tworzyli również von Mises, Milton Friedman i Karl Popper. W sumie ośmiu laureatów nagrody Nobla z ekonomii stało się członkami Mont Pelerin.

Heritage Foundation była również dzieckiem Mont Pelerin Society, także Manhattan Institute for Policy Research i Atlas Economic Research Foundation, która stworzyła masę różnych think-tanków typu Fraser Institute.

Libertarianizm i “austriacka” szkoła ekonomiczna to nie jest efekt pracy wielu niezależnych myślicieli. Wręcz przeciwnie – wszyscy główni propagatorzy tego ruchu byli silnie powiązani. Na początku Volker Fund udostępnił wielkie pieniądze ponieważ “austriacka” szkoła ekonomiczna została uznana za właściwą odpowiedź na komunizm, to wszystko dla utrzymania dialektycznego sporu – charakterystycznej taktyki Synagogi Szatana.

Dzisiaj “austriacka” szkoła ekonomiczna to już ugruntowana opozycja wobec współczesnego monopolistycznego kapitalizmu. Za tą opozycją stoją dokładnie te same siły które stały za inną opozycją wobec kapitalizmu sto lat temu – za rewolucyjnym socjalizmem. To są ciągle nowojorskie “fundacje dobroczynne” i na szczycie – te same rodziny.

Ilustracja części powiązań libertarianizmu i “austriackiej” szkoły ekonomicznej przygotowana przez Anthonego Migchelsa:

libertarianism_connections_new

Na podstawie: https://wolna-polska.pl/wiadomosci/austriacka-szkola-ekonomiczna-sponsorzy-2013-07

Reklamy

  • 841,030 wyświetleń
%d blogerów lubi to: