2 powody, dla których Jezus nie mógł się urodzić 25 grudnia

18 grudnia 2015 - autor: G

Choć Biblia nie udziela bezpośredniej odpowiedzi na pytanie, kiedy urodził się Jezus, to zawiera dwie informacje, które prowadzą do wniosku, że nie mogło to być 25 grudnia. Oto one:

1. Spis ludności. Krótko przed narodzinami Chrystusa Cezar August zarządził, by przeprowadzić spis ludności w całym państwie. W tym celu każdy musiał udać się do swego miasta, a taka podróż mogła zająć tydzień lub dłużej.

W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. – Łk 2:1-3

Nakaz ten – mający zapewne usprawnić ściąganie podatków i pobór do wojska – mógł budzić niezadowolenie o każdej porze roku. Dlatego wydaje się mało prawdopodobne, by August zmuszał wielu swoich poddanych do długiej wędrówki w okresie zimowym.

2. Owce. W tym czasie pasterze „przebywali w polu i trzymali straż nocną nad swoją trzodą” (Łk 2:8). Książka pt. „Życie codzienne w Palestynie w czasach Chrystusa” (tłum. J. Lasocka) potwierdza, że stada przebywały pod gołym niebem. Wyprowadzano je na tydzień przed Paschą [pod koniec marca], a przepędzano z powrotem (…) w połowie listopada. Dodaje też, że zimowały w owczarniach, a szczegół ten wystarcza do stwierdzenia, że tradycyjna data Bożego Narodzenia, obchodzonego w zimie, nie może być dokładna, skoro Ewangelia mówi, że pasterze przebywali w polu.

Na podstawie: http://www.jw.org/pl/nauki-biblijne/pytania/kiedy-urodzi%C5%82-si%C4%99-jezus/

Reklamy

  • 840,478 wyświetleń
%d blogerów lubi to: