Jezuicka dominacja w Polsce i Rosji

1

13 grudnia 2015 - autor: G

Jezuicka dominacja nigdzie nie była tak śmiertelna jak w Polsce i Rosji. Jest to dowiedzione przez historyka H. Boehmera, która nie żywi żadnej wrogości do Stowarzyszenia.

timthumb

Jezuici byli całkowicie odpowiedzialni za zniszczenie Polski. Oskarżenie takie jest zbyt mocno sformułowane. Dekadencja polskiego państwa zaczęła się zanim wkroczyli na scenę. Niewątpliwie przyspieszyli rozkład królestwa. Ze wszystkich krajów, Polska, która miała miliony ortodoksyjnych chrześcijan, powinna mieć tolerancję religijną jako jedną z najważniejszych zasad polityki wewnętrznej. Jezuici na to nie pozwolili. Zrobili gorzej: wyłożyli politykę zagraniczną Polski na służbę katolickich interesów w fatalny sposób. – H. Boehmer, op.cit., s.135.

To zostało napisane pod koniec ostatniego wieku. Bardzo podobne do tego, co powiedział były minister spraw zagranicznych Polski – Józef Beck, który urzędował w latach 1932 do 1939. Powiedział on po wojnie 1939-1945:

Watykan jest jedną z głównych przyczyn tragedii mojego kraju. Zdałem sobie sprawę zbyt późno, że rozwijaliśmy naszą politykę zagraniczną tylko po to, by służyć interesom kościoła katolickiego. – Deklaracja z 6 lutego 1940 r. [Władysław Pobóg-Malinowski, Na rumuńskim rozdrożu (fragmenty wspomnień), Warszawa 1990, wyd. Warszawska Oficyna Wydawnicza GRYF, s. 81.]

Kilka wieków wcześniej, ten sam wpływ dał o sobie znać w tym biednym kraju. Już w 1581 roku, Ojciec Possevino, legat papieski w Moskwie, miał zrobić wszystko, aby pojednać cara Iwana Groźnego z Kościołem Katolickim. Iwan nie miał nic przeciwko. Pełny radosnej nadziei, Possevino uczynił się w 1584 r. pośrednikiem pokoju „Kirewora Góra” pomiędzy Rosją i Polską, pokoju, który uratował Ivana od olbrzymich trudności. To było to, na co przebiegły władca miał nadzieję. Nie było mowy o konwersji Rosjan. Possevino musiał opuścić Rosję bez uzyskania czegokolwiek.

Dwa lata później, pojawiły się jeszcze lepsze możliwości dla Braci Zakonnych do zatrzymania się w Rosji: Grischka Ostrepjew, mnich bez habitu, ujawnił Jezuitom, że faktycznie nazywa się Dymitr i jest synem cara Iwana, który został zamordowany; zadeklarował podporządkować Moskwę Rzymowi w zamian za objęcie tronu carów.

Bez zastanowienia, Jezuici zabrali Ostrepjewa ze sobą, aby przedstawić go wojewodzie Sandomierza, który dał mu swoją córkę za żonę; odnosząc się do jego oczekiwań, jezuici w jego imieniu zwrócili się do króla Zygmunta III i papieża, w wyniku czego użyto polskiej armii do wystąpienia przeciwko carowi Borysowi Godunowowi. Po jego zwycięstwie nad Borysem, fałszywy Dimitri miał wyrzec się religii swoich przodków w Crascovie, w jednej z siedzib należących do jezuitów, i w nagrodę, obiecał Zakonowi założenie siedziby w Moskwie, w pobliżu Kremla.

Ale to właśnie za przyczyną katolików rozpętała się nienawiść Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego do Dimitra. W dniu 27 maja 1606 roku został on zmasakrowany wraz z kilkuset polskimi wyznawcami. Do tego czasu trudno było mówić o rosyjskim sentymencie narodowym, ale teraz to uczucie stało się bardzo mocne i przybrało natychmiastowo postać fanatycznej nienawiści do Rzymskiego Kościoła i do Polski.

Sojusz z Austrią i agresywna polityka Zygmunta III w stosunku do Turków, do których mocno zachęcał Zakon, okazały się katastrofalne w skutkach dla Polski. Krótko mówiąc, żadne inne państwo nie cierpiało tak bardzo pod panowaniem (dominacją) jezuitów jak Polska. I w żadnym innym kraju, poza Portugalią, jezuickie zrzeszenie nie było tak potężne w swej władzy. Polska miała nie tylko [tytuł] „Króla jezuitów”, ale także jezuicki Król, Jan Kazimierz, był władcą, który należał do Zakonu jeszcze przed wstąpienia na tron w 1649 roku…
Podczas gdy Polska szybko popadała w ruinę, liczne jezuicie zgromadzenia i szkoły powstawały tak szybko, że Główny dowódca jezuitów uczynił Polskę specjalną kongregacją w 1751.

Źródło: fragment książki „The Secret History of the Jesuits” E. Parisa.

Tłumaczenie: Urszula z forum-chrześcijan.pl, Girion

Reklamy

One thought on “Jezuicka dominacja w Polsce i Rosji

  1. katolik pisze:

    To powinni przeczytać wszyscy fani radia z Torunia. Dziękuję za wspaniałe art. na tym blogu.

    Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.

  • 841,030 wyświetleń
%d blogerów lubi to: