W Portugalii zalegalizowano adopcję dzieci przez homoseksualistów

20 listopada 2015 - autor: G

Pomimo sprzeciwu portugalskiego społeczeństwa tamtejszy parlament przyjął w piątek ustawę, która zezwala parom homoseksualnym na adopcję dzieci. Głos „za” oddało 142 deputowanych w 230-osobowym parlamencie.

Przyjęty projekt ustawy, autorstwa socjalistów, przewiduje, że prawo do adopcji dzieci będą mieć w Portugalii nie tylko osoby tej samej płci, które zawarły ślub, ale również pary żyjące ze sobą co najmniej przez dwa lata, nie mające potwierdzenia ze strony urzędu stanu cywilnego.

Jak powiedział Rui Pereira, przewodniczący stowarzyszenia Głos Dziecka (Voz da Crianca), przyznanie homoseksualistom prawa do adopcji dzieci odbyło się z pominięciem debaty publicznej nad prawami najmłodszych. Podkreślił, że opinia portugalskiego społeczeństwa w tej sprawie została całkowicie zignorowana.

– Lobby homoseksualne zdobyło w ten sposób ważny dla siebie przepis. Gdyby kwestię tę poddano pod referendum, z pewnością zostałaby odrzucona przez większość obywateli Portugalii – powiedział Pereira.

„Podstawowe prawo człowieka”

Z opinią szefa stowarzyszenia Głos Dziecka polemizuje przewodniczący organizacji Opus Gay Antonio Serzedelo. Jego zdaniem parlament był właściwym miejscem do głosowania w sprawie prawa homoseksualistów do adopcji dzieci.

– Gdyby kwestia ta stała się przedmiotem referendum, nigdy nie zdobylibyśmy tego prawa, gdyż większość Portugalczyków nie jest mu przychylna – twierdzi.

– Tymczasem nie musimy takich spraw poddawać pod rozwagę wszystkich obywateli, gdyż dotyczą one podstawowych praw człowieka. Stąd w naturalny sposób może nad nimi debatować parlament – powiedział Serzedelo.

Źródło: http://tvp.info/22726346/adopcja-dzieci-przez-pary-homoseksualne-legalna-w-portugalii-w-referendum-zostalaby-odrzucona-przez-obywateli

Ustawa pozwala również lesbijkom uzyskać medycznie wspomagane zapłodnienie. Parlament usunął też opłaty szpitalne za nieprzymusowe aborcje po 10-tym tygodniu ciąży oraz obowiązkowe konsultowanie się (doradztwo) przed tą procedurą.

Źródło: http://abcnews.go.com/International/wireStory/portugal-sex-adoption-artificial-insemination-35322018

Reklamy

  • 840,478 wyświetleń
%d blogerów lubi to: