Dlaczego usunięto homoseksualizm z listy chorób psychicznych?

2

23 października 2015 - autor: G

original (2)

Tłumaczenie: Frank Kameny. Żydowski, ‚gejowski’ pionier, poważany przez homoseksualnych aktywistów za jego rolę w wywarciu nacisku na Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne, by skutecznie przeklasyfikować homoseksualistów jako ‚normalnych’. Teraz mówi, że seks ze zwierzętami jest ok „tak długo, jak zwierzę nie ma nic przeciwko”.


Dlaczego homoseksualizm został wykreślony z listy chorób psychicznych?

Gdy w 1973 roku APA [Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne] poddało pod głosowanie sprawę wykreślenia homoseksualizmu z listy chorób, opierało się ono na dwóch studiach:

Hooker E. (1957) oraz Robins, E. and Saghir (1971). Oba badania przedstawiane były jako dowód na to, że jedyną różnicą między homoseksualistami a heteroseksualistami jest sprawa ukierunkowania pociągu płciowego. Czyli homoseksualizm to kwestia czysto seksuologiczna, a nie objaw głębszego zaburzenia.

Od strony metodologicznej badanie Hooker nie spełniało podstawowych wymogów naukowości.

Studium Robins’a i Saghir’a „Male and female homosexuality: natural history”, także nie było wolne od poważnych błędów metodologicznych. Autorzy stwierdzili, iż homoseksualiści i heteroseksualiści nie różnią się pod kątem zdrowia psychicznego kuriozalnie nie biorąc pod uwagę wyników wcześniejszych badań przeprowadzonych przez samych siebie. Wcześniejsze badania Robins’a i Saghira wykazują, iż lesbijki częściej popadają w alkoholizm niż kobiety heteroseksualne, a homoseksualiści znacząco częściej podejmują próby samobójcze niż mężczyźni heteroseksualni.

Decyzja o wykreśleniu homoseksualizmu z listy chorób została podjęta na dorocznym Kongresie Psychiatrów Amerykańskich. Przez trzy lata, od 1970 do 1972 roku, kiedy podejmowano problem homoseksualizmu, aktywiści homoseksualni wpadali na spotkania i rozbijali je. Krzyczeli: „Przestańcie nas zabijać, wy nas nienawidzicie”.

Homoseksualizm został wykreślony z listy chorób przy 5816 głosów za i 3817 przeciw. Co więcej, nawet wśród osób, które głosowały za wyeliminowaniem homoseksualizmu ze spisu chorób, wielu było przekonanych, że dzięki usunięciu społecznego stygmatu z homoseksualistów – będzie można skuteczniej pomóc tym, którzy potrzebują i poszukują pomocy psychiatrycznej.

Wywiady przeprowadzone z 2500 amerykańskimi psychiatrami w roku 1977 wykazały, że 69% z nich uważało homoseksualizm raczej za „patologiczna adaptację” niż za „normalny wariant” seksualności.

Mimo tego, w Wikipedii możemy przeczytać następująca informację: „W oświadczeniu Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego czytamy, że decyzja o usunięciu homoseksualności z listy chorób nie była wynikiem działalności tzw. lobby homoseksualnego, lecz bazowała na wielu obiektywnych i dobrze zaplanowanych badaniach naukowych, a przekonanie o patologicznym charakterze homoseksualności jest przejawem antyspołecznych uprzedzeń.”

Więcej informacji o homoseksualizmie: http://www.homoseksualizm.edu.pl/index.php/co-mowi-nauka/34-psychologia/181-dlaczego-homoseksualizm-zosta-wykrelony-z-listy-chorob-psychicznych

Reklamy

2 thoughts on “Dlaczego usunięto homoseksualizm z listy chorób psychicznych?

  1. mgrabas pisze:

    Reblogged this on 7777777blog.

    Polubienie

  2. […] nazwą tego marszu byłby „marsz antyklerykałów”. Widzimy tam parę gejów [przecież ‚naukowo’ udowodniono, że homoseksualizm jest całkiem normalny!], a także prof. Hartmana […]

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

  • 841,110 wyświetleń
%d blogerów lubi to: