II Przykazanie Dekalogu – pytania do rozważenia

33

3 października 2015 - autor: G

Czy uważasz, że naprawdę znasz 10 przykazań? Co z drugim przykazaniem, które mówi o tym, by „nie czynić sobie żadnej podobizny rzeźbionej”? Co to oznacza? Czy posiadanie jakiejkolwiek figurki jest OK? Niektóre religie źle rozumieją drugie przykazanie, mieszając je z pierwszym (zobacz: Wj 20:3, Pwt 5:7 – co ono mówi?).

ten-commandments

Pierwsze przykazanie dotyczy tego, KOGO czcimy, a drugie tego, W JAKI SPOSÓB czcimy jedynego i prawdziwego Boga. W tym studium zbadamy znaczenie drugiego przykazania.

Przykazanie mówi:

Nie czyń sobie podobizny rzeźbionej czegokolwiek, co jest na niebie w górze, i na ziemi w dole, i tego, co jest w wodzie pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał i nie będziesz im służył, gdyż Ja Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze winę ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą. A okazuję łaskę do tysiącznego pokolenia tym, którzy mnie miłują i przestrzegają moich przykazań. Wj 20:4-6

Niektórzy ludzie używają obrazków, obrazów, rzeźb, czy też przedmiotów, które REPREZENTUJĄ Boga podczas oddawania czci. W jaki sposób wiemy, że takie użycie sztuki jest grzechem?

Strzeżcie usilnie dusz waszych, gdyż nie widzieliście żadnej postaci, gdy Pan mówił do was na Horebie spośród ognia, abyście nie popełnili grzechu i nie sporządzili sobie podobizny rzeźbionej, czy to w kształcie mężczyzny, czy kobiety. Pwt 4:15-16

Jaki był ważny punkt konwersacji Mojżesza z Bogiem na Horebie? Weź pod uwagę fakt, że Mojżesz nie widział Boga bezpośrednio. To byłoby bardzo aroganckie z naszej strony, by stworzyć, albo choć wymyślić coś, co miałoby reprezentować Boga.

Odpowiedz sobie na pytania:

1. Dlaczego Bóg miałby nie pozwolić na używanie przedmiotów jako pomocy w czczeniu Go?

2. W jaki sposób obrazy, rzeźby i symbole, takie jak krzyż, mogą kolidować z właściwym uwielbieniem?

3. Czy jest możliwe wyprodukowanie obrazu Boga, który jest zgodny z rzeczywistością? Dlaczego lub dlaczego nie?

4. A co z obrazami, które przedstawiają Jezusa? Czy to przykazanie również zakazuje wykonywania podobizn Jezusa? Dlaczego tak uważasz?

5. Co oznacza słowo „zazdrosny” w wersecie Wj 20:5?

6. Jakbyś się zareagował, gdyby ktoś przekręcił twój wizerunek (np. źle cię namalował)? Jakie występują konsekwencje, gdy ktoś kogoś źle przedstawi?

7. Dlaczego powinniśmy być zadowoleni, że Bóg jest zazdrosny o swój lud?

8. W jaki sposób Bóg rozróżnia tych, którzy Go miłują od tych, którzy Go nienawidzą?

9. Komu Bóg ukazuje miłosierdzie?

Słowa Chrystusa:

Ale nadchodzi godzina, i teraz jest, gdy prawdziwi czciciele będą czcić Ojca w duchu i w prawdzie. Bo i Ojciec szuka takich, którzy będą go czcić. Bóg [jest] duchem, więc ci, którzy go czczą, powinni go czcić w duchu i w prawdzie. J 4:23-24

1.  W jaki sposób mamy czcić Boga?

2. Jak możemy pojąć, wyobrazić sobie, poczuć Boga?

Podsumowanie – odpowiedz sobie na poniższe pytania, wykonaj polecenia:

1. W jaki sposób drugie przykazanie jest łamane? Podaj kilka przykładów.

2. Wyjaśnij, w jaki sposób wielbienie z rzeźbami i posągami zapobiega wielbieniu w duchu i prawdzie.

3. Jakie zmiany pojawiłyby się na świecie, gdyby każdy przestrzegał drugiego przykazania?

Reklamy

33 thoughts on “II Przykazanie Dekalogu – pytania do rozważenia

 1. mgrabas pisze:

  żydowskie spostrzeżenie potwierdza skrajną sprzeczność między ST a NT

  Polubienie

  • Girion pisze:

   Oh dear.

   Punkt 1 – trójca jest politeizmem i jej pochodzenie jest pogańskie. NT zaprzecza trójcy: „dla nas istnieje tylko jeden Bóg, Ojciec, od którego wszystko pochodzi i dla którego my istniejemy, oraz jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko się stało i dzięki któremu także my jesteśmy” 1Kor 8:6.
   Punkt 2 – Z tym szatanem to trochę dziwnie gada. Kto dokonał rebelii przeciwko Bogu? Nie mógł jej dokonać, gdyby nie miał wolnej woli. A wolną wolę dostaje się z miłości.
   Punkt 3 – Cielesna i duchowa strona – sam sobie odpowiedział. Pochodzi z gnostycyzmu, nie z NT.
   Punkt 4 – Filozofowie – tak, dlatego NT mówi: „Mądrość bowiem tego świata jest głupstwem u Boga” 1Kor 3:19.
   Punkt 5 – Wersety o Mesjaszu:
   http://www.fronda.pl/blogi/dlaczego-jezus-apologetyka/wypelnione-proroctwa-starego-testamentu-przez-jezusa,32169.html

   Pozdro

   Polubienie

  • adi pisze:

   Nowe Przymierze, Testament jest ukryte w Starym , a Stare pełniej objawione w Nowym, to fakt, wystarczy się wgłębić i uczciwie podejść do kwestii wiarygodności NT. No i są jeszcze fakty: proroctwa NT spełniają się (fałszywi prorocy, globalizacja, następna świątynia, niechęć do Chrystusa) i koherują z proroctwami Starego – to system powiązany, „co było wcześniej będzie i później”.
   „co to jest mesjasz”… – to jakaś gadanina z redefinicjami nowożytnego rabinizmu, bez konkretów, czyli „uczeni w Piśmie” naszych czasów czy jak….

   Posłuchajcie lepiej takich gości hebrajskich, którzy dokładnie podeszli do sprawy i są do dziś wiernymi Chrystusowymi, nauczycielami , jak: Dr. Arnold Fruchtenbaum, Jacob Prasch.

   Polubienie

 2. Krav pisze:

  Girionie muszę cię zmartwić – fajnie, że przywróciłeś mi komentowanie. Ostatnio przebadałem słowo ELOHIM pod względem gramatycznym oto czego się dowiedziałem.

  1Mojż 1:(26) Potem rzekł Bóg (ELOHIM): Uczyńmy człowieka na obraz nasz, podobnego do nas i niech panuje nad rybami morskimi i nad ptactwem niebios, i nad bydłem, i nad całą ziemią, i nad wszelkim płazem pełzającym po ziemi.

  Język semicki zakłada liczbę pojedyńczą, dualną i plularną.
  Pojedyńcza 1 = 1
  Dualna = tylko 2
  PLULARNA = minimum 3 lub więcej słowo

  Słowo w 1Mojż 1:26 pada w trybie PLURALNYM.

  Pozdrawiam,
  Krav

  Polubienie

  • Girion pisze:

   Skąd takie info? Nie znam się na gramatyce hebrajskiej, więc ja się na ten temat nie wypowiem.

   Polubienie

  • KLM pisze:

   Czego to jeszcze nie wymyślą dla poparcia wiary w trójcę, uświadomcie to sobie w końcu trynitarze że ten bożek zwany trójcą nie pochodzi ani z biblii, czy to z wiary izraelitów czy też chrześcijan, tylko od pogańskich soborów, Nicejskiego (325r) i Konstantynopolitańskiego (381r)
   Śmieszne i żałosne jest to gimnastykowanie się w celu poparcia tego KŁAMSTWA.

   Polubienie

  • Girion pisze:

   Nie wiem, ale jest to jakieś dziwne. Po co w Trójcy tytuły Ojca i Syna? Mogliby się nazywać równie dobrze „1/3 Boga”, „1/3 Boga”, bo ci trzej członkowie „Godhead” istnieją od zawsze. Zupełnie bez sensu.

   Czemu Jezus na ziemi się modlił do Ojca? Czemu nie Ojciec do Syna, skoro oni są równi? Bo tak sobie uzgodnili? Że ten będzie robił za Ojca, a ten za Syna? Dziwne.

   Jak się modlą trynitarianie? „Trójco Święta, proszę Cię…”, czy: „Ojcze, proszę”, „Duchu Św., proszę” (pomijając, że w Biblii nie ma ANI JEDNEJ modlitwy do Ducha)?

   Dla mnie: modlitwa do Ojca = Boga, modlitwa do Syna = Boga, modlitwa do Ducha = Boga to modlitwa do trzech bogów. I nic tego nie zmieni, że niby ci trzej są jedno. W jaki niby sposób? Takie czcze gadanie. Są jedno, że mają ten sam cel, przyświeca im wspólna sprawa? To wciąż trzy istoty = trzej bogowie.

   Jest jeden Bóg (całość), a są trzy osoby boskie [trzej członkowie Boga [„Godhead”] (?)] = wobec tego nie mogę nazwać Ojca Bogiem, tylko składową (częścią) jednego Boga. Tak samo Syna i Ducha. Jeśli uważasz, że Ojciec = Bóg, Syn = Bóg, Duch = Bóg, to wyznajesz trzech bogów.

   Jest to nie do pojęcia przez ludzki umysł, dlatego:

   Znany jest sen świętego Augustyna, w którym zobaczył on dziecko usiłujące na plaży przelać muszelką zawartość morza do dołka wykopanego w piasku. „Prędzej ja przeleję morze do tego dołka, niż ty Augustynie zrozumiesz TAJEMNICĘ Trójcy„.
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Tr%C3%B3jca_%C5%9Awi%C4%99ta

   I to jest prawda. It’s evident. Natomiast co mówi Pismo?

   Nie piszemy wam bowiem niczego innego, jak tylko to, co czytacie i co rozumiecie, a mam nadzieję, że całkowicie [!!!!!] zrozumiecie. 2Kor 1:13

   Mamy wszystko rozumieć! A trójca jest tak skonstruowana, że takie tęgie tuzy, jak „św.” Augustyn, który siedział w katolickich dogmatach od zawsze, nie mogły jej zrozumieć.

   Pozdro dla kumatych.

   Polubienie

 3. Krav pisze:

  Postaram się o dokumentację daj mi trochę więcej czasu.

  Polubienie

 4. jawa pisze:

  rozmawiałem na ten temat niedawno z księdzem i powiedział, że drugie przykazanie nie obowiązuje od czasów Jezusa, bo Jezus przyszedł w ciele. Powiedział, też że katolicy nie modlą się do Marii tylko ją błogosławią:)

  Polubienie

 5. Krav pisze:

  Grion napisał:
  „Jest jeden Bóg (całość), a są trzy osoby boskie [trzej członkowie Boga [„Godhead”] (?)] = wobec tego nie mogę nazwać Ojca Bogiem, tylko składową (częścią) jednego Boga. Tak samo Syna i Ducha. Jeśli uważasz, że Ojciec = Bóg, Syn = Bóg, Duch = Bóg, to wyznajesz trzech bogów.”

  Girionie, rozumiem, że skoro ty wyznajesz, że Ojciec = Bóg i Syn = Bóg to wyznajesz dwóch bogów?

  Krav

  Polubienie

  • Girion pisze:

   Nie, wyznaję, że jest jeden Bóg – Ojciec, a także Jego Syn, który został przez Niego stworzony, i z tego faktu mogę nazywać go Bogiem [jeśli ty jesteś człowiekiem, to twój syn nie będzie człowiekiem?].

   C.D.N, bo się spieszę teraz.

   Polubienie

  • Cupak pisze:

   Mi się wydaje, że problemy z zrozumieniem natury Bożej wynikają z braku pełnego zrozumienia kim jest Syn Człowieczy – Jezus Chrystus.

   Syn Człowieczy to Ojciec, który uniżył się stając się takim samym człowiekiem jak każdy z nas, dlatego, że zawsze czynił wole Ojca i nie popełnił nigdy grzechu, może teraz wstawiać się za rodzajem ludzkim jako doskonały człowiek – Drugi Adam u Ojca jako nasz Arcykapłan, reprezentant.

   Bóg uniżył się i stał się człowiekiem, aby wypełnić Prawo, które sam nadał aby przez to zbawić ludzi, bo nikt z ludzi nie był w stanie wypełnić Prawa.

   My mamy stać się tacy jak Jezus Chrystus czyli zasiąść na tronie zwycięstwa nad śmiercią razem z Nim i kiedy tak się stanie Ojciec na nowo będzie panował nad wszystkimi.

   „Wreszcie nastąpi koniec, gdy przekaże królowanie Bogu i Ojcu i gdy pokona wszelką Zwierzchność, Władzę i Moc. Trzeba bowiem, ażeby królował, aż położy wszystkich nieprzyjaciół pod swoje stopy. ” 1 List do Koryntian 15:24-26

   Czy Jezus Chrystus był zanim się narodził na Ziemi ?

   Tak, ale jako Ojciec widoczny poprzez swoje Słowo.

   https://napoczatkuslowo.wordpress.com/2015/09/26/slowo-z-ewangelii-jana/

   https://napoczatkuslowo.wordpress.com/2015/09/24/syn-czlowieczy/

   Polubienie

 6. Krav pisze:

  Napisałeś niezrozumiale, wcześniej pytałem się Ciebie i napisałeś Syn=Bóg i Ojciec=Bóg.

  Polubienie

  • Girion pisze:

   To dla nas jest jeden Bóg, Ojciec, z którego wszystko, a my w nim, i jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko, a my przez niego. 1Kor 8:6

   Jak rozumiesz ten cytat? Wyjaśnij, używając tego:
   * dlaczego werset mówi, że jest jeden Bóg – Ojciec, a nie „jest jeden Bóg – Bóg w Trójcy jedyny”?
   * dlaczego werset mówi „jeden Pan, Jezus”, skoro Jezus jest na równi z Ojcem, jest współ-odwieczny i ma taką samą moc?
   * dlaczego werset mówi: „Ojciec, z którego wszystko [pochodzi, BW]”, a nie „Trójca, z której wszystko pochodzi”?
   * dlaczego, do ciężkiej anielki, kompletnie pominięto trzecią osobę (składową) trójcy – Ducha Świętego?

   Co do powyższego postu, umiesz czytać ze zrozumieniem? Przecież to jest to samo. Uprzedzam, nie pisz, że wyznaję dwóch bogów…

   Polubienie

 7. KLM pisze:

  Cupak z całym szacunkiem, ale zastanów się nad głupotami jakie wypisujesz

  Cytuję:
  Syn Człowieczy to Ojciec, który uniżył się stając się takim samym człowiekiem jak każdy z nas, dlatego, że zawsze czynił wole Ojca

  Czyli sam stał się swoim synem, i czynił swoją wolę.

  teraz wstawiać się za rodzajem ludzkim jako doskonały człowiek – Drugi Adam u Ojca jako nasz Arcykapłan, reprezentant.

  Ale u kogo się wstawiać? sam u siebie?

  Bóg uniżył się i stał się człowiekiem-

  porównaj to z tym –

  Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.

  Nie widzisz że piszesz zupełną odwrotność tego co pisze w biblii? Biblia mówi że Bóg posłał Syna, a ty że Bóg stał się człowiekiem.

  Co za czasy, pomimo że wszystko jest jasno napisane w Słowie, i każdy ma je na wyciągnięcie ręki, to ludzie dalej tworzą jakieś nielogiczne historyjki nie mające poparcia ani w Biblii, ani w zdrowym rozsądku.

  Ręce opadają.

  Polubienie

  • adi pisze:

   A wy rozumiem już w ciele zrozumieliście tajniki Bożego Bytu? Myślicie że to klocki lego ? Gierki semantyczne i teoretyczne nie zakryją tego co stoi w Biblii, a gramatyka i kontekst jest bardzo ważny, jak coś ominiesz, to są złe efekty w hermeneutyce.

   Jeszua czyli JHWH Zbawiciel przyszedł w ludzkim ciele jako Mesjasz czyli jako Namaszczony [I Jana 4:2-4]. Jeśli nie jest osobną Osobą niż Ojciec i Duch, to nie może być Namaszczony, bo nie miał Go kto namaścić, a w Biblii nie ma idei namaszczania samego siebie. Nie ma również idei posyłania samego siebie, ani idei pośredniczenia między kimś a samym sobą. Jeśli Jezus nie jest osobną Osobą, to nie jest ani Mesjaszem, ani Arcykapłanem, ani Synem Bożym (bo nie można być synem samego siebie).
   Dla chrześcijan nie ma dwóch Bogów, dwóch Panów. Jest tylko JEDEN. W Jego imię są chrzczeni – „Ojca i Syna i Ducha Świętego”.
   Nie ma Boga większego i Boga mniejszego. Bóg jest Jeden.
   Bóg stworzony – to sprzeczność sama w sobie.
   „Ja jestem, przede mną Boga nie stworzono i po mnie się go nie stworzy. Ja, jedynie Ja, jestem Panem, a oprócz mnie nie ma wybawiciela” [Iz 43].
   Dziwią mnie wyznania ludzi, dla których np. ŚJ mogą być braćmi. Co ich łączy? Alergia na doktrynalny termin: Trójca.

   Jeśli masz innych bogów obok Jednego, to grzeszysz. Nie jest to sąd, tylko stwierdzenie faktu na podstawie Twojego wyznania. Jeśli jeden z Twoich bogów jest większy, a drugi mniejszy, to oprócz politeizmu masz jeszcze problem związany z Wcieleniem i dobrowolnym uniżeniem się jednej z Osób Boga [Adonai Echad] nie oznaczającym, że On był i jest zawsze „mniejszym bogiem”.

   Jahwe ze ST to jest Adonai echad, czyli jedność złożona. Kto namaścił Mesjasza, jeśli Jezus jest Mesjaszem, Jezus jest JHWH, JHWH jest jedną Osobą, a doktryna o trójcy jest „diabelska”?

   Polubienie

  • Girion pisze:

   Adi.

   A wy rozumiem już w ciele zrozumieliście tajniki Bożego Bytu? Myślicie że to klocki lego ?

   A Ty już zrozumiałeś tajniki Bożego Bytu? Skoro twierdzisz, że Bóg jest w Trójcy? Już ułożyłeś jak klocki lego trzech Bogów w jeden twór zwany Trójcą, który jest jedynym Bogiem? Bo skoro my „możemy”, to ty również.

   Czym się podpierasz w tym osądzie? Że Trójca była wcześniej? Że KRK w nią wierzy? Że protestanci w nią wierzą?

   Polubienie

 8. K96 pisze:

  Cześć, znalazłem informacje w kwestii słowa Elohim, która obala mit o trójcy.

  ,,Hebrajskie słowo Elohim Nie posiadając poparcia ze strony znawców języka hebrajskiego, trynitarianie i binitarianie promują czasami wypowiedź z Genesis 1:26 jako dowód (będący w sprzeczności ze świadectwem tysięcy zaimków w liczbie pojedynczej opisujących Jedynego Boga), że w stworzeniu brały udział wszystkie osoby Bóstwa. „Potem rzekł Bóg: Uczyńmy człowieka na obraz nasz, podobnego do nas”. Argument ten jest wątpliwy. Współcześni badacze nie podtrzymują dłużej tezy, że hebrajskie wyrażenie „uczyńmy”, bądź słowo elohim (Bóg) oznacza, że jest więcej niż jedna osoba w Stwórcy. Najprawdopodobniej zaimek w liczbie mnogiej „nas”, odnosi się do towarzyszącej Jedynemu Bogu radzie aniołów, które zostały stworzone na obraz Boży i były świadkami stworzenia wszechświata (Joba 38:7). Trudno uwierzyć, że werset ten ma wspierać ideę, że Bóg przemawia do Syna i Ducha Świętego. Czy kiedykolwiek w Piśmie Bóg zwracał się do swego Ducha? Tekst ten nie mówi też wcale o wiecznym Synu Bożym, drugiej osobie Trójcy. Ponadto, użyty w tekście zwrot „nas”, nie daje żadnej wskazówki, co do istnienia w Bogu dwóch innych równorzędnych partnerów. Jeżeli Bóg jest jedną osobą, użycie przez niego słowa „nas”, oznacza, że kieruje je do kogoś innego niż on sam, tzn. innego niż Bóg. Każdy leksykon biblijnego hebrajskiego może potwierdzić, że słowo elohim (Bóg) nie jest unipluralnym słowem oznaczającym, że dwie lub więcej osoby tworzą Boga (lub, jak niektórzy uczą, „rodzinę Bożą”). Jeśli chcemy właściwie zrozumieć wypowiedzi w danym języku, musimy brać pod uwagę jego specyfikę. To, jak odkryjemy, jest niezbędne w naszych poszukiwaniach właściwego zrozumienia. Powszechnie uznawane reguły języka hebrajskiego nie popierają argumentacji trynitarian opartej na słowie elohim. Zauważmy, co Gesenius’ Hebrew Grammar, przyjmowany za niekwestionowany autorytet, ma do powiedzenia w tej sprawie:
  Liczba mnoga majestatu…sumuje kilka cech należących do danej idei, poza tym, posiada też dalsze znaczenie jej intensyfikacji…To, że język hebrajski całkowicie odrzuca ideę numerycznej mnogości w słowie elohim (kiedykolwiek określa ono jednego Boga), potwierdza szczególnie fakt, że prawie zawsze łączy się ono z określeniami w liczbie pojedynczej.
  Musimy respektować fakt, że Żydzi, znając doskonale swój język, nigdy nie doszli do wniosku, że w rozdziale o stworzeniu z księgi Bereszit, znajduje się delikatna sugestia „wielości” w Bogu. W przypadku gdybyśmy czuli, że Żydzi coś przeoczyli w swojej Biblii, powinniśmy zauważyć w następnych wersetach (w. 27-31), że słowo Bóg, zawsze jest połączone z zaimkiem osobowym w liczbie pojedynczej: „Na swój [nie ich] obraz. Na obraz Boga stworzył [nie stworzyli] go” (w. 27). Ktoś, kto chciałby na podstawie tego wersetu wywnioskować, że celem użycia zaimka osobowego w liczbie pojedynczej opisującego Boga (jego), było wyrażenie idei mnogości osób, doświadczyłby dużej trudności. Zauważmy dalej: „Oto daję [nie dajemy] wam wszelką roślinę wydającą nasienie…niech będzie dla was pokarmem…I spojrzał Bóg na wszystko, co uczynił [nie uczynili], a było to bardzo dobre” (w. 29-32). 9 Studium hebrajskiego słowa określającego Boga (elohim) nie wspiera podtrzymywanej uparcie idei, że „Bóg” w Genesis 1:1 zawiera w sobie zarówno Boga Ojca jak i Syna i Ducha Świętego. Nie ominiemy oczywistej trudności, jaką sprawia taka interpretacja. Jeśli Elohim w
  tym tekście implikuje więcej niż jedną osobę, jak wyjaśnimy, że to samo słowo elohim, odnosi się także do Mojżesza: „I rzekł Pan do Mojżesza: oto ustanawiam cię Bogiem (elohim) dla faraona, a brat twój Aaron będzie twoim prorokiem”(Ex. 7:1)? Zapewne nikt nie będzie twierdził, że Mojżesz był więcej niż jedną osobą. Pogański bóg Dagon także nazwany jest elohim (Bogiem): „Nie może Skrzynia Boga [elohim] izraelskiego pozostać u nas, gdyż zaciążyła jego ręka na nas i na Dagonie, naszym bogu [elohim]” (1 Sam. 5:7). Podobnie, słowo elohim użyte jest do opisu boga Amorytów: „Czy nie jest tak, że kogo Kamosz, twój bóg [elohim], wypędza, tego posiadłość ty zajmujesz?” (Sędz. 11:24). Poza tym, sam Mesjasz jest tytułowany elohim (Ps. 45:6; Hebr. 1:8). Nikt przecież nie będzie udowadniał, że Mesjasz jest więcej niż jedną osobą. Z tych świadectw wnioskujemy, że Żydzi, w których języku został spisany Stary Testament, nie używali słowa elohim, w odniesieniu do prawdziwego Boga, w znaczeniu więcej niż jednej osoby. Próby odnalezienia Trójcy, bądź Dwójcy w Genesis 1:26 lub w słowie elohim, wymagają bardzo skomplikowanej interpretacji. Elohim jest słowem mnogim w swej formie, ale pojedynczym w znaczeniu. Kiedy odnosi się do Jedynego Boga następuje po nim prawie zawsze czasownik w liczbie pojedynczej. Nikt przed dwunastym stuleciem nie wyobrażał sobie, że użycie tego hebrajskiego określenia dla Boga w jakikolwiek sposób wzmiankuje mnogość w Bogu. Dlatego wielu trynitarian już od dawna przestało argumentować na korzyść Trójcy z tekstu Genesis 1:1 i 1:26. Zasadne jest spytać tych trynitarian, którzy twierdzą, że Elohim oznacza prawdziwą mnogość osób: Dlaczego nie dodają końcówki liczby mnogiej do słowa Bóg, i nie mówią „Bogowie”? Jeżeli liczba mnoga zaimka osobowego „nas” w Genesis 1:26 oznacza wieloosobowego Boga, wtedy powinniśmy regularnie zwracać się do Boga, jako do „nich” . Nikt jednak tego nie robi, co pokazuje, że ich zrozumienie Boga ignoruje reguły języka i logiki.”

  Źródło: http://www.apologeta.nazwa.pl/teologia/Buzzard%20-%20Trojca.pdf , Strona 19- 21

  Polubienie

 9. Krav pisze:

  K96

  Fragment, który przytaczasz to jest gdybanie…

  Udział w stworzeniu miały anioły, jestem pewny – że mogły tylko sobie popatrzeć i się pozachwycać.

  Stwierdzam:
  Gdy szatan będzie sam na ziemi, nie będzie mógł kusić ludzi, bo ich tutaj nie będzie a ziemia będzie w takim stanie jak była przed stworzeniem-chaos, to Bóg powie do niego – no pokaż co potrafisz zrobić, twórz no dalej, teraz możesz być jak bóg – diabeł nic nie będzie mógł zrobić, bo żaden anioł nie ma takiej mocy – Biblia nigdzie nie piszę, że którykolwiek anioł coś stworzył, aniołowie to posłańcy i służą Bogu.

  Bóg też stworzył CZŁOWIEKA, a nie ludzi, a człowiek to facet i kobieta. Facet i kobieta mają być jednym ciałem, pomimo że są w dwóch ciałach i to może być jest jedno z podobieństw lub obrazu Boga.

  Jak mam rozumieć stworzenie skoro pismo mówi:

  Job 33:(4) Duch Boży stworzył mnie, a tchnienie Wszechmocnego ożywiło mnie.
  Kto tu jest kim? Czy tylko oni stwarzali? Czy był ktoś jeszcze?

  Jan 1:(1) Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, a Bogiem było Słowo. (2) Ono było na początku u Boga. (3) Wszystko przez nie powstało, a bez niego nic nie powstało, co powstało.

  Kol 1:15 (15) On jest obrazem Boga niewidzialnego, pierworodnym wszelkiego stworzenia,

  Bardzo podoba mi się jak ktoś powołuje się na Pismo, szczególnie osoby, którze nawet jak ich twierdzenie obala zapis, że Duchowi Świętemu skłamano, a potem jest napisane, że skłamano Bogu, DŚ = Bóg to zaczynają swoją filozofię, że to nie tak Dz 5:4
  Jak pokazałem, że w Kol 1:15 z punkty gramatycznego Jezus jest „sprawcą stworzenia” i z samej nauki pisma nie wynika, że Jezus = Jahve, to oni mówią, że trzeba czytać pismo dosłownie.

  Ludzie to w końcu jak to jest, raz czytacie tak jak jest a raz coś dorabiacie, zdecydujcie się która drogą chcecie kroczyć.

  Wysłałem jakiś czas opracowanie na temat podrabiania Boga przez Szatana i pomimo, że jest na to ewidentny dowód tylko i wyłącznie na podstawie Biblii, to autor tej strony nie opublikuje tego bo to godzi w jego punkt zrozumienia.
  Ja myślałem, że my poszukujemy prawdy a nie opieramy się na ideologi, zawsze przecież można napisać, że się nie zgadza z tym co pismo pisze, a reszta niech sobie zobaczy czy to jest prawda. Skoro diabeł podrabia Boga, to chyba wie co robi?

  Zaprawdę powiadam wam doprowadzacie do tego, że chyba sobie urlop wezmę i zacznę obalać krok po kroku twierdzenia, że Bóg jest jeden jako jedna jednostka, że stworzył sobie Boga Jezusa, tylko pytanie czy ktoś to z serce przeczyta i przemodli? Myślę, że nie bo otwartość na badanie pisma nie polega tylko i wyłącznie na własnym rozumie, a mam wrażenie, że część ludzi,by poprzeć swoje teorie to posunie się do przeinaczania form gramatycznych i samych zapisów dosłownych pisma.

  IZ 45:(15) Zaprawdę, jesteś Bogiem ukrytym, Boże Izraela, Wybawicielu!

  Kto jest wybawicielem? I czy wybawiciel może być Bogiem? A może musi być Bogiem,bo tylko Bóg może wybawić od zatracenia? – poszukajcie.

  Jak można twierdzić, ze Jezus jest Bogiem stworzonym skoro pismo mówi:

  Iz 43:(10) Wy jesteście moimi świadkami – mówi Pan – i moimi sługami, których wybrałem, abyście poznali i wierzyli mi, i zrozumieli, że to Ja jestem, że przede mną Boga nie stworzono i po mnie się go nie stworzy.

  Już też wiele takich teorii na podstawie pisma widziałem nie tylko tutaj.
  Jeżeli jedyny Bóg jak wy to mówicie, by złagodzić swój gniew na ludziach i by ich odkupić musi stworzyć Boga Jezusa to ja podziękuję za wiarę w takiego Boga. Bo z mojego punktu widzenia to: przekłamuje słowo Boże i Bóg to tyran.

  Iz 64:(7) Wspominam dowody łaski Pana, chwalebne czyny Pańskie, zgodnie ze wszystkim, co nam Pan wyświadczył, tę wielką dobroć, jaką okazał domowi izraelskiemu według swojego miłosierdzia i obfitości swoich łask. (8) Rzekł bowiem: Wszak są moim ludem, synami, którzy nie zawiodą; i tak
  ——————————————————————————————————————–
  stał się ich Zbawicielem we wszelkiej ich niedoli. (9) Nie posłaniec i nie anioł, lecz jego oblicze wybawiło ich; On sam ich odkupił w swojej miłości i w swoim miłosierdziu. Podźwignął ich i nosił ich przez wszystkie dni prawieków.
  ——————————————————————————————————————–
  (10) Lecz oni byli przekorni i zasmucili Ducha jego Świętego; wtedy przemienił się w ich nieprzyjaciela, sam przeciwko nim walczył.

  Iz 44:(24) Tak mówi Pan, twój Odkupiciel i twój Stwórca jeszcze w łonie matki: Ja jestem Pan, Stwórca wszystkiego, Ja sam rozciągnąłem niebiosa, sam ugruntowałem ziemię – kto był ze mną?

  Iz 63:(16) Ty wszak jesteś naszym ojcem, gdyż Abraham nas nie zna, a Izrael nas nie uznaje! Ty, Panie, jesteś naszym ojcem i naszym Odkupicielem. To jest twoje imię od wieków.

  Iz 44:(6) Tak mówi Pan, Król Izraelski i jego Odkupiciel, Pan Zastępów: Ja jestem pierwszy i Ja jestem ostatni, a oprócz mnie nie ma Boga. (7) I kto jest mi równy? Niech zawoła, niech to zwiastuje i niech mi to przedstawi! Kto zwiastował od dawien dawna przyszłe rzeczy? A to, co ma nastąpić, niech nam zwiastują! (8) Nie trwóżcie się i nie lękajcie się! Czy wam tego już dawno nie opowiedziałem i nie zwiastowałem? I wy jesteście moimi świadkami. Czy jest bóg oprócz mnie? Nie, nie ma innej opoki, nie znam żadnej.

  Czy prawdziwy kościół Boży nie jest budowany na Chrystusie? Czy to nie Bóg buduje swój kościół?

  1 Kor 8:(4) Co więc dotyczy spożywania mięsa, składanego w ofierze bałwanom, wiemy, że nie ma bożka na świecie i że nie ma żadnego innego boga, oprócz „Jednego”.

  5 Mojz 6:(4) Słuchajże Izraelu: Pan, Bóg nasz, Pan jeden jest.

  „Jahwe jest jeden”. Powyższe zdanie „Jahwe jest jeden” zostało przetłumaczone z hebrajskiego „Jahwe echad”.
  W języku hebrajskim są dwa słowa oznaczające „jeden”: „jachid” i „echad”. Słowo „jachid” występuje ok. 12 razy w Starym Testamencie (1 Mojż.22:12; Sdz.11:34; Hiob.34:29; Przyp.4:3; Ps.22:20; Jer.6:26; Zach.12:10) i oznacza jedyność, niepodzielną jedność. O ile słowo „jachid” oznacza jedność prostą, niezłożoną, o tyle drugie słowo, „echad”, oznacza mnogość w ramach jedności. Jest ono użyte np. w 4 Mojz.13:23, gdzie jest mowa o „jednej (echad) kiści winogron”. Znajdujemy je także w 1 Mojż 2:24, gdzie mąż i żona „staną się jednym (echad) ciałem”. Wszystkie te użycia tego wyrazu sugerują mnogość w jedności. Inne miejsca to 1 Mojż 1:9 (wiele wód w jednym miejscu) czy 1 Mojż 11:1 („cała ziemia miała jeden język i jednakowe słowa”).

  Wróćmy do 5 Mojż 6:4, po hebrajsku cytat ten brzmi: „szema israel jahwe eloheinu, jahwe echad”. Jak widać jedność Jahwe jest określona słowem echad. (Uwaga: słowo „jachid” nie jest ANI RAZU użyte jako opis Boga!).
  Wydaje się, że nie jest przypadkiem że Bóg z początku wybrał język hebrajski, aby objawić ludzkości swoją istotę. Tekst hebrajski sugeruje mnogość, a nie prostotę natury Bożej.

  I mój ulubiony fragment:

  1 Mojz 18:(1) Potem ukazał mu się Pan w dąbrowie Mamre, gdy siedział u wejścia do namiotu w skwarne południe. (2) A podniósłszy oczy, ujrzał trzech mężów, którzy stanęli przed nim. Ujrzawszy ich, wybiegł od wejścia do namiotu na ich spotkanie i pokłoniwszy się aż do ziemi, (3) rzekł: Panie, jeślim znalazł łaskę w oczach twoich, nie omijaj, proszę, sługi swego. (4) Pozwól, by przyniesiono trochę wody, abyście obmyli nogi wasze; potem odpocznijcie pod drzewem. (5) Przyniosę też kawałek chleba, abyście się posilili. Wszak po to wstąpiliście do sługi waszego. Potem możecie pójść dalej. Wtedy oni rzekli: Uczyń tak, jak powiedziałeś!

  Ukazał mu się Pan, widzi trzech, mówi do jednego, a trzech mu odpowiada.

  Nawet Ewa w ogrodzie eden powiedziała:
  1 Mojż 4:(1) Adam obcował z żoną swoją Ewą, a ta poczęła i urodziła Kaina. Wtedy rzekła: Wydałam na świat mężczyznę z pomocą Pana.

  Oryginał mówi:

  1 Mojż 4:(1) Adam obcował z żoną swoją Ewą, a ta poczęła i urodziła Kaina. Wtedy rzekła: Wydałam na świat mężczyznę JAHVE.

  Sugeruję usystematyzować kim był Jezus:
  – przed narodzeniem ziemi
  – w czasie wcielenia
  – po zmartwychwstaniu

  A część dylematów zniknie.

  Pozdrawiam,
  Krav

  Polubienie

 10. K96 pisze:

  Krav, w odpowiedzi na twoja wypowiedź.

  Czy Jezus Chrystus MUSI być Bogiem?
  Czy Jezus Chrystus nie może być wywyższony jako człowiek, który został namaszczony na pełnienie ważnej funkcji?
  Czy nie szukamy na siłę potwierdzenia czegoś co nam przekazano przez tradycję, a my umiłowaliśmy to jako prawdę, gdy byliśmy dziećmi, a teraz jest nam trudno spojrzeć na to inaczej?
  Spotkałem się z twierdzeniami, że Jezus mówił o reinkarnacji, a biblia mówi o kosmitach, czy to prawda? To wszystko zależy od wstępnych założeń jakie przyjmiemy za punkt wyjścia. Jeśli przyjmiemy, że jest trójca to będziemy jej wszędzie szukać, tak jak Ci, którzy uważają, że stworzyli nas kosmici przez zmianę DNA.
  „…słowo Mesjasz wywodzi się od hebrajskiego rdzenia „masziach” i dosłownie znaczy „pomazany” w sensie „namaszczony„. Słowo to odnosi się do osoby, na głowę której został wylany olejek (została pomazana, inaczej mówiąc namaszczona nim) i ma ścisły związek z wybraniem tej osoby do pełnienia określonych funkcji w narodzie izraelskim. Dla przykładu, królowie izraelscy byli w taki właśnie sposób wybierani na ten urząd czyli namaszczani. (…)” (źródło: http://blog.antytrynitarianie.pl/mesjasz/)
  Słowo Chrystus ma te samo znaczenie, ale wywodzi się z greki.
  Jezus Chrystus (namaszczony) nie istniał, przed narodzinami.
  W czasie wcielenia – nie wiem co masz na myśli, ale jeżeli nie będziemy się słuchać „ojców kościoła” To nie będzie nas bolec głowa nad rozważaniami w kwestiach, w których Biblia mówi jasno: „Jeden jest Bóg i jeden też pośrednik między Bogiem i ludźmi człowiek Chrystus Jezus.” (1 Tm 2:5) Nie idźmy w kierunku mistycznych nauk.
  Po zmartwychwstaniu był nadal człowiekiem, ale wskrzeszonym dzięki jedynemu, niepodzielnemu Bogu, stworzyciela wszystkiego. I jemu niech będzie chwała na wieki!

  Polubienie

  • Krav pisze:

   Przeczytaj co ja napisałem, co mówi Biblia, że on sam (BÓG) osobiście nie anioł ich odkupi to tak jest. Dla mnie bluźnierstwem jest gdyby Bóg stworzył syna i posłał go na śmierć by ukoić swój gniew, to totalny bezsens, mało tego pismo mówi, że nie może Bóg uczynić niewinnego winnym i odwrotnie! A w przypadku, gdyby Bóg stworzył Jezusa i posłał go na śmierć tak by było i sam by sobie zaprzeczył – okazałby się nie sprawiedliwy.

   Ja wierzę, że Jezus Ojciec i Duch to jedność i tak też wynika z gramatyki i wierzę tak jak poniżej dokładnie tak jak jest napisane:

   Hebr 7:3 Bez ojca, bez matki, bez rodowodu, nie mający ani początku dni, ani końca życia, lecz podobny do Syna Bożego, pozostaje kapłanem na zawsze.

   Przewertowałem stronę i blog antytrynitarian i muszę powiedzieć, że dochodzą do półprawd i dziwnej argumentacji, która według mojej oceny nie jest uczciwa.

   Oczywiście, że nie udowodnisz mi ST, że Jezus był synem Bożym bo to objawione zostało dopiero w Jana 16:17

   Ogólnie jestem daleki od filozofowania – TYLKO PISMO.

   Pozdrawiam,
   Krav

   Polubienie

  • Cupak pisze:

   „Rzekł więc do nich Jezus: „Gdy wywyższycie Syna Człowieczego, wtedy poznacie, że JA JESTEM i że Ja nic od siebie nie czynię, ale że to mówię, czego Mnie Ojciec nauczył.” Jana 8:28

   Kiedy ludzie wywyższą Syna Człowieczego poznają, że On JEST !!!

   Ale kim ON JEST ???

   ON JEST !!!!! „Jestem, który Jestem” czyli Ojcem.

   Kto nie uwierzy że Jezus Jest, tym Który JEST to pomrze w grzechach swoich.

   „Dlatego powiedziałem wam, że pomrzecie w grzechach swoich. Jeśli bowiem nie uwierzycie, że to Ja jestem, pomrzecie w swoich grzechach.
   Wtedy pytali go: Kimże Ty jesteś? Jezus odpowiedział im: Po co Ja w ogóle mówię do was?” Jana 8:24-25

   Bóg stał się człowiekiem, a człowiek którym się stał jest nazywany Synem Bożym. Kto uwierzy w Chrystusa naprawdę dostrzeże, że ten jest tym samym odwiecznym Ojcem, stwórcą wszystkiego.

   Nie rozumiem po co tu wymyślać i motać, tworzyć drugiego Boga jak Bóg jest Jeden i nie potrzebuje się klonować. Gdyby Jezus został stworzony to nie byłby Bogiem tylko stworzeniem.

   Rzekł do Niego Filip: „Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy”. 9 Odpowiedział mu Jezus: „Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca. Dlaczego więc mówisz: „Pokaż nam Ojca?”Jana 14:8-9

   Wszystko skupia się do poprawnego zrozumienia Jana i tego Kim jest Słowo to klucz do zrozumienia prawdy o naturze Boga.

   „Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, a Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez nie powstało, a bez niego nic nie powstało, co powstało.” Jana 1:1-3

   Greckie λόγος – Logos – Słowo oznacza „słowo” ale też i „myśl”, w Piśmie Świętym oznacza ziszczenie się czyli urzeczywistnienie się Bożych myśli, zamiarów. Każdy Boży zamiar wychodzi od Boga w postaci Słowa i przez Nie wszystko Bóg czyni, stwarza i urzeczywistnia swoją wolę w stworzonym świecie.

   „Na świecie było [Słowo],
   a świat stał się przez Nie,
   lecz świat Go nie poznał.
   Przyszło do swojej własności,
   a swoi Go nie przyjęli.” Jana 1:10

   „A Słowo ciałem się stało i zamieszkało wśród nas, i ujrzeliśmy chwałę jego, chwałę, jaką ma jedyny Syn od Ojca, pełne łaski i prawdy.” Jana 1:14

   Bóg jako Syn Człowieczy jest głową każdego dążącego do zbawienia człowieka, a Głową Syna Człowieczego jest Bóg jako niewidzialny Ojciec.
   Każdy człowiek musi stać się jak Syn Boży [ Syn Człowieczy – Jezus Chrystus] narodzony z Ducha Świętego, aby zostać zbawionym.

   „Wszystko zostało mi przekazane przez Ojca mego i nikt nie zna Syna tylko Ojciec, i nikt nie zna Ojca, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić.” Mateusza 11:27

   Polubienie

 11. mgrabas pisze:

  Derek Prince Duch Święty jest osobą:

  Biblia – Nowy Testament – o Duchu Świętym:

  Dlatego powiadam wam: Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi nie będzie odpuszczone. Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym.
  /Mt12,31-32/

  Zaprawdę, powiadam wam: wszystkie grzechy i bluźnierstwa, których by się ludzie dopuścili, będą im odpuszczone. Kto by jednak zbluźnił przeciw Duchowi Świętemu, nigdy nie otrzyma odpuszczenia, lecz winien jest grzechu wiecznego. – Każdemu, kto mówi jakieś słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie przebaczone, lecz temu, kto bluźni przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie przebaczone.
  /Mk3,28-29/

  Każdemu, kto mówi jakieś słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie przebaczone, lecz temu, kto bluźni przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie przebaczone.
  /Łk12,10/

  Polubienie

 12. mgrabas pisze:

  Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo.
  Ono było na początku u Boga.
  Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało.
  W Nim było życie, a życie było światłością ludzi,
  a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła.
  Pojawił się człowiek posłany przez Boga – Jan mu było na imię.
  Przyszedł on na świadectwo, aby zaświadczyć o światłości, by wszyscy uwierzyli przez niego.
  Nie był on światłością, lecz /posłanym/, aby zaświadczyć o światłości.
  Była światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi.
  Na świecie było /Słowo/, a świat stał się przez Nie, lecz świat Go nie poznał.
  Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli.
  Wszystkim tym jednak, którzy Je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię Jego –
  którzy ani z krwi, ani z żądzy ciała, ani z woli męża, ale z Boga się narodzili.
  A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. I oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy.
  Jan daje o Nim świadectwo i głośno woła w słowach: Ten był, o którym powiedziałem: Ten, który po mnie idzie, przewyższył mnie godnością, gdyż był wcześniej ode mnie.
  Z Jego pełności wszyscyśmy otrzymali – łaskę po łasce.
  Podczas gdy Prawo zostało nadane przez Mojżesza, łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa.
  Boga nikt nigdy nie widział, Ten Jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, /o Nim/ pouczył.
  Takie jest świadectwo Jana. Gdy Żydzi wysłali do niego z Jerozolimy kapłanów i lewitów z zapytaniem: Kto ty jesteś?,
  on wyznał, a nie zaprzeczył, oświadczając: Ja nie jestem Mesjaszem.
  Zapytali go: Cóż zatem? Czy jesteś Eliaszem? Odrzekł: Nie jestem. Czy ty jesteś prorokiem? Odparł: Nie!
  Powiedzieli mu więc: Kim jesteś, abyśmy mogli dać odpowiedź tym, którzy nas wysłali? Co mówisz sam o sobie?
  Odpowiedział: Jam głos wołającego na pustyni: Prostujcie drogę Pańską, jak powiedział prorok Izajasz.
  A wysłannicy byli spośród faryzeuszów.
  I zadawali mu pytania, mówiąc do niego: Czemu zatem chrzcisz, skoro nie jesteś ani Mesjaszem, ani Eliaszem, ani prorokiem?
  Jan im tak odpowiedział: Ja chrzczę wodą. Pośród was stoi Ten, którego wy nie znacie,
  który po mnie idzie, a któremu ja nie jestem godzien odwiązać rzemyka u Jego sandała.
  Działo się to w Betanii, po drugiej stronie Jordanu, gdzie Jan udzielał chrztu.
  Nazajutrz zobaczył Jezusa, nadchodzącego ku niemu, i rzekł: Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata.
  To jest Ten, o którym powiedziałem: Po mnie przyjdzie Mąż, który mnie przewyższył godnością, gdyż był wcześniej ode mnie.
  Ja Go przedtem nie znałem, ale przyszedłem chrzcić wodą w tym celu, aby On się objawił Izraelowi.
  Jan dał takie świadectwo: Ujrzałem Ducha, który jak gołębica zstępował z nieba i spoczął na Nim.
  Ja Go przedtem nie znałem, ale Ten, który mnie posłał, abym chrzcił wodą, powiedział do mnie: Ten, nad którym ujrzysz Ducha zstępującego i spoczywającego nad Nim, jest Tym, który chrzci Duchem Świętym.
  Ja to ujrzałem i daję świadectwo, że On jest Synem Bożym.

  Nazajutrz Jan znowu stał w tym miejscu wraz z dwoma swoimi uczniami
  i gdy zobaczył przechodzącego Jezusa, rzekł: Oto Baranek Boży.
  /J1,1-36/

  Polubienie

  • mgrabas pisze:

   poznacie ich po owocach

   po czym poznać czy masz Ducha Świętego?
   według Biblii po tym:

   – miłość
   – radość
   – pokój
   – cierpliwość
   – uprzejmość
   – łaskawość
   – łagodność
   – dobroć
   – wierność
   – wiara
   – cichość
   – pokora
   – wstrzemięźliwość
   – opanowanie
   – powściągliwość

   po czym poznać, że nie masz Ducha Świętego?
   według Biblii po tym:

   – samolubstwo
   – chciwość
   – wyniosłość
   – pycha
   – bluźnierstwo
   – nieposłuszeństwo rodzicom
   – brak wdzięczności
   – niegodziwość
   – brak serca
   – bezlitosność
   – miotanie oszczerstwami
   – niepohamowanie
   – brak uczuć ludzkich
   – nieprzychylność
   – zdradliwość
   – zuchwałość
   – nadętość
   – umilowanie rozkoszy bardziej niż Boga
   – „Będą okazywać pozór pobożności, ale wyrzekną się jej mocy”

   – Ani wszetecznicy
   – ani bałwochwalcy
   – ani cudzołożnicy
   – ani rozpustnicy
   – ani mężołożnicy
   – ani złodzieje
   – ani chciwcy,
   – ani pijacy
   – ani oszczercy
   – ani zdziercy
   Królestwa Bożego nie odziedziczą

   „Czy zbiera się winogrona z ciernia, albo z ostu figi?
   Tak każde dobre drzewo wydaje dobre owoce, a złe drzewo wydaje złe owoce.
   Nie może dobre drzewo wydać złych owoców ani złe drzewo wydać dobrych owoców.
   Każde drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone.

   Polubienie

  • mgrabas pisze:

   Derek Prince Przyjmijcie Ducha Świętego

   Polubienie

 13. Krav pisze:

  Girion napisał:
  Nie, wyznaję, że jest jeden Bóg – Ojciec, a także Jego Syn, który został przez Niego stworzony, i z tego faktu mogę nazywać go Bogiem [jeśli ty jesteś człowiekiem, to twój syn nie będzie człowiekiem?].

  C.D.N, bo się spieszę teraz.

  Równie dobrze mogę napisać, że jestem dzieckiem Bożym (bo to prawda) i Bóg też mnie stworzył (też prawda) i czego to dowodzi?

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

 • 841,376 wyświetleń
%d blogerów lubi to: