Dlaczego dotykanie paragonów może zaszkodzić twojemu zdrowiu

4

11 września 2015 - autor: G

Trzymanie paragonów może być dobre z finansowego punktu widzenia, ale może poważnie wyrządzić krzywdę twojemu zdrowiu. Czy ty też wahasz się, czy przyjąć paragon z kasy? Jeśli twój wewnętrzny księgowy żyje i ma się dobrze, to pewnie go zatrzymasz, to znaczy – dotkniesz.

thermal_printer_paper_receipts

Ale z drugiej strony, jeśli zdasz sobie sprawę z informacji zawartych w artykule, pomysł trzymania w ręku paragonu nasyconego bisfenolem A bez rękawiczek, ma tyle samo sensu, co moczenie sobie rąk w benzynie lub w rozcieńczalniku bez ochrony.

Teraz pomyśl o zdrowiu kasjera, który bez wątpienia obsługiwał kasę przez całą zmianę i ciągle będzie narażony – nieświadomie – na znaczną dawkę bisfenolu A w trakcie jego zatrudnienia.

Bisfenol A (BPA) to silny zakłócacz hormonalny, a także rakotwórcza neuro- i kardiotoksyna, związana z ponad 50-cioma negatywnymi skutkami dla zdrowia.

Nowe badanie opublikowane w Environmental Health Perspectives, które zatytułowano: Bisfenol A, Bisfenol S i BPSIP [4-Hydroxyphenyl 4-Isoprooxyphenylsulfone] w moczu i krwi kasjerów, ujawnia nam, że problem ekspozycji na czynniki chemiczne przez paragony nie jest po prostu związany z ekspozycją na bisfenol A, ale również innymi analogami bisfenolu. Widzimy wzrost liczby produktów wyraźnie oznaczonych jako „wolne od bisfenolu A”, kompanie jednak stosują teraz bisfenol S jako substytut, pomimo faktu, że posiada podobną toksyczność. Tym bardziej niepokojące jest ostatnie badanie, które mówi, że bisfenol S może być 100 razy silniejszym zakłócaczem hormonalnym w stosunku do bisfenolu A.

Klasa chemiczna znana jako bisfenole zwiera w zasadzie ponad tuzin różnych form, w tym bisfenole A, B, C, K i P. Nowe badanie pokazało, że paragony zawierają pomiędzy 1-2% BPA, BPS, jak również BPSIP (odmiana bisfenolu S) w zależności od masy. Próbki krwi i moczu kasjerów oceniano pod kątem poziomu bisfenolu przed zmianą i po zmianie, odkrywając, że paragony zawierają 1-2% BPA, PBS, lub BPSIP w zależności od masy, a poziomy BPS były znacznie większe u kasjerów, aniżeli u nie-kasjerów. Na podstawie profilu toksykologicznego kasjera, badania stwierdziły: Paragon termiczny jest potencjalnym źródłem narażenia na BPA, BPS i BPSIP.

Na podstawie: http://www.greenmedinfo.com/blog/why-you-should-never-touch-receipts?page=1

Opracowanie: Girion

Reklamy

4 thoughts on “Dlaczego dotykanie paragonów może zaszkodzić twojemu zdrowiu

 1. mgrabas pisze:

  swojego czasu była robiona w Polsce akcja propagandowa by brać paragony

  https://www.google.pl/search?q=nie+b%C4%85d%C5%BA+jele%C5%84+we%C5%BA+paragon&num=100&safe=off&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAcQ_AUoAWoVChMIxKCXpczvxwIVSe5yCh3GRAil&biw=1264&bih=548

  co ciekawe, w Niemczech kasjerki w sklepach pytają kupujących – czy drukować paragon czy nie drukować?

  Polubienie

 2. M pisze:

  W Polsce stosuje się drukarki termiczne.
  Drukarka termiczna – drukarka pozwalająca na otrzymywanie wydruków na specjalnym papierze termicznym, który zmienia swoją barwę (ciemnieje) pod wpływem dostarczonego do niego ciepła. W tym przypadku nie ma potrzeby stosowania taśmy barwiącej, tonera czy tuszu. Ten rodzaj drukarki wykorzystuje specjalną głowicę termiczną zawierającą matrycę igieł, podobnie jak w drukarkach igłowych, dlatego zalicza się go do grupy drukarek mozaikowych. Wydruk jest realizowany poprzez nacisk sprężyny na głowicę, która zostaje dociśnięta do papieru termicznego powodując jego zaczernienie w odpowiednich miejscach.

  Zaletą drukarek termicznych jest szybkość wydruku i cicha praca; wadą zaś – zanikanie wydruku, szczególnie pod wpływem światła słonecznego (promieniowania podczerwonego) lub wysokiej temperatury.

  Najczęściej ten rodzaj drukarki jest stosowany w kasach i drukarkach fiskalnych.

  Polubienie

 3. Jarząb pisze:

  Posluchajcie sobie np. tego wywiadu https://www.youtube.com/watch?v=l_Ihg10xc8U
  Mam chyba coraz mniej watpliwości że tym swiatem rzadzą satanisci, którzy chcą oglupić społeczenstwo.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

 • 840,838 wyświetleń
%d blogerów lubi to: