Dlaczego bankierzy kochają wojny?

1

25 sierpnia 2015 - autor: G

Bankierzy są motorem napędowym wojen. System bankowy oparty jest na niezaprzeczalnym fakcie, iż banki najpierw dają pożyczki, a potem tworzą depozyty. Innymi słowy, praktycznie wszystkie pieniądze na tym świecie są stworzone jako dług.

Na rozprawie w dniu 30 września 1941 roku, Mariner S. Eccles, prezes Rezerwy Federalnej, powiedział:

Oto jest to, czym jest nasz system. Jeśli nie byłoby w naszym systemie pieniężnym długu, nie byłoby jakichkolwiek pieniędzy.

Robert H. Hemphill, menadżer ds. kredytów FED, oddział w Atlancie, odnośnie przedstawionej sytuacji powiedział:

To jest tak ważne, że nasza cywilizacja może upaść, jeśli ta sprawa nie zostanie szeroko zrozumiana i wady nie zostaną szybko usunięte.

Dług (z punktu widzenia pożyczkodawcy) jest zyskiem lub dochodem (z punktu widzenia banku). Banki więc mają w tym interes, by tym, by tworzyć długi.

Jednak co ma to wspólnego z wojnami?

Powróćmy do pytania zawartego na początku. Dlaczego bankierzy kochają wojny? Rozważ dwie kwestie.

#1 Wojna to najbardziej efektywna machina tworząca zadłużenie. Ekonomista Joseph Stiglitz oszacował, że wojna w Iraku w 2008 r. kosztowała Stany Zjednoczone 5 bilionów dolarów. To nie jest nowa sytuacja. Wojny od zawsze były ogromnym i regularnym zyskiem dla bankierów, którzy czerpali od królów i prezydentów, którzy chcieli poszerzać swe imperia.

#2 Wojna jest również dobra dla bankierów, bo podczas jej trwania zostanie zniszczone wiele budynków, infrastruktury, materiałów i urządzeń. Więc kraje, które najpierw brały pożyczki, by ową wojnę sfinansować, teraz pożyczają mnóstwo więcej, by to wszystko odbudować.

Na podstawie: http://www.washingtonsblog.com/2014/04/another-reason-bankers-love-war.html

Opr. Girion

Reklamy

One thought on “Dlaczego bankierzy kochają wojny?

  1. Reblogged this on misiakoala3003 and commented:
    Dlaczego bankierzy kochają wojny?

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

  • 841,374 wyświetleń
%d blogerów lubi to: