Ze wszystkich kandydatów republikańskich, Donald Trump ma najwięcej żydowskich powiązań

13 sierpnia 2015 - autor: G

Wśród szerokiego grona republikańskich kandydatów na prezydenta, którzy pojawili się na pierwszej debacie w czwartek wieczorem, Donald Trump może mieć największe powiązania z żydami.

trump-smile-575x323

Trump pochodzi z Nowego Jorku i pracuje w zawodzie, gdzie pełno jest żydów, jak również długo był słownym zwolennikiem Izraela. Jego córka i dwoje wnucząt są Żydami, wiceprezes jego organizacji jest Żydem – a Trump na pewno jest bezczelny.

Zobacz też: Prawdziwy Donald Trump, czyli jak się zwodzi ludzi.

Ale jeśli spodziewasz się znaleźć żydowskich sponsorów w grupie współpracowników Trumpa, rozczarujesz się. Kampania miliardera jest samofinansująca się, niesponsorowana. Forbes szacuje wartość Trumpa na około 4 miliardy dolarów; Trump mówi, że jest wart 10 miliardów dolarów.

Jako główna atrakcja na republikańskiej debacie – szczególna bezczelność Trumpa – była mocno pokazywana. Kiedy został zapytany o jego ostatnie określenia na kobiety, których nie lubi, jako „tłuste świnie”, „brudasy” i „obrzydliwe zwierzęta”, odpowiedział, że nie ma czasu na polityczną poprawność.

Chwalił się, jak Hillary Clinton nie odważyła się przegapić jego ostatniego ślubu, ponieważ finansował jej kampanię. I odmówił wykluczenie działania jako kandydat niezależny, jeśli ktoś inny wygra republikańską nominację.

Biorąc pod uwagę jego niezliczone powiązania, Trump nie jest nieznaną osobą w środowisku żydowskim. Służył jako wielki marszałek na corocznej paradzie o nazwie Uznanie dla Izraela (Salute to Israel Parade) w Nowym Jorku. Po huraganie Karina był wśród grupy celebrytów, którzy udekorowali żydowskie skrzynie tzedakah (na charytatywność), aby były zlicytowane, wspierając ofiary katastrof huraganu. W lutym został uhonorowany nagrodą na corocznej gali „Algemeiner”, prawicowej żydowskiej organizacji prasowej.

Trump powiedział na wydarzeniu mającym miejsce na Manhattanie:

Mam żydowską córkę. To nie było w planie, ale bardzo się cieszę, że się wydarzyło.

Odnośnie Izraela powiedział:

Kochamy Izrael. Będziemy walczyć za Izrael na 100%, na 1000%. Zawsze tak będzie.

Przed izraelskimi wyborami w 2013 r. Trump nagrał wideo wiadomość popierającą premiera Benjamina Netanyahu.

Naprawdę macie wspaniałego premiera w Benjaminie Netanyahu. Jest zwycięzcą, jest bardzo szanowany, bardzo dobrze myśli o was wszystkich. Głosuj na Benjamina – wspaniałego faceta, wspaniałego przywódcę, wielkiego dla Izraela.

Tym samym Trump ukazał, że wierzy, że Prezydent Barack Obama jest zły dla Izraela i zapytał, jak amerykańscy żydzi mogą go popierać. Trump powiedział gospodarzowi programu radiowego Michaelowi Savage’owi w lutym:

Mam wielu żydowskich przyjaciół, którzy popierają Obamę i pytam się „Dlaczego?”, a oni nie są w stanie wyjaśnić dlaczego. Popierają go, dają mu pieniądze, dają mu środki na kampanię. To jest najgorszy wróg Izraela.

Trump czasami parał się izraelskimi nieruchomościami. Około dekadę temu kupił teren w metropolii Tel Awiw z planem budowy najwyższego budynku nazwanego „Trump Plaza Tower”. Później sprzedał nieruchomość w Ramat Gan izraelskiej firmie przed jej rozwojem. W 2012 r. Trump spotkał się izraelskim ministrem turystyki w celu omówienia ewentualnych inwestycji w nieruchomościach i turystyce, według izraelskiej strony informacyjnej Ynet.

Najbliższym żydowskim powiązaniem Trumpa jest rodzina jego córki, Ivanki.

Ivanka Trump, projektantka mody i celebrytka, nawróciła się na judaizm zanim poślubiła Jareda Kushnera, syna żydowskiego, nowojorskiego magnata nieruchomości Charlesa Kushnera.

ivanka-trump-e1425194775376-305x172

Przygotowywała się do konwersji wraz z rabinem Haskelem Looksteinem z Synagogi Kehilath Jeshurun w Nowym Jorku i ze szkoły Ramaz. Lookstein prowadził jej ślub. Trump i Kushner są członkami Ortodoksyjnej Synagogi Looksteina i obchodzą szabat. Mają dwójkę dzieci.

Donald Trump jest prezbiterianinem. Mówi, że chodzi do kościoła na Boże Narodzenie, Wielkanoc i specjalne okazje.

Jeśli chodzi o Trump Organization, prawą ręką Trumpa jest żydowski prawnik, Michael Cohen, który jest również głównym doradcą kampanii. Cohen rozpoczął kontrowersję w zeszłym tygodniu sugerując, że gwałt na współmałżonku nie liczy się jako gwałt. Później przeprosił mówiąc, że jego uwagi były „niewyraźne”.

Trump oczywiście sam nie wzbrania się przed kontrowersjami. Tylko od ogłoszenia swojej kandydatury w czerwcu nazwał nielegalnych meksykańskich imigrantów gwałcicielami, zdyskredytował senatora Johna McCaina (Republikanin z Arizony) za to, że dał się pojmać podczas wojny w Wietnamie, a także publicznie ujawnił prywatny numer telefonu senator Lindsey Graham na wiecu kampanii.

Wtedy odbyła się czwartkowa republikańska debata. Po jego słownych fajerwerkach na scenie, podwoił to na Twitterze pisząc: „Dzisiejsza debata naprawdę mi się podobała mimo tria @FoxNews, zwłaszcza @megynkelly nie była ani dobra, ani profesjonalna!”. Najwyraźniej odnosił się do pytania Kelly odnośnie komentarzy Trumpa na temat kobiet.

Informacje odnośnie Trumpa sugerują, że jest daleki od republikańskiej ideologii. Dał pieniądze zarówno demokratycznym, jak i republikańskim kandydatom, w tym głównym republikańskim przeciwnikom i Hilary Clinton, najbardziej prawdopodobnej, demokratycznej kandydatce na prezydenta. Trump podczas różnych okazji popierał liberalną politykę, taką jak prawo do aborcji, jak również idee Tea Party, takie jak ostrzejsze ograniczenia imigracyjne. W debacie wygłosił poparcie za systemem, w którym rząd płaci za koszty opieki zdrowotnej, mówiąc, że myśli, że w Kanadzie działa to dobrze i mogłoby to również działać w USA w przeszłości.

Ogólnie, Trump nie wydaje się mieć wiele stałych politycznych stanowisk. W przeciwieństwie do innych republikańskich kandydatów, nie ma sekcji polityki (zasad odnośnie różnych rzeczy) na stronie internetowej swojej kampanii.

Kiedy Ivanka Trump przedstawiła swojego ojca na obiedzie Algemeiner sześć miesięcy temu, powiedziała:

Często i głośno używał swojego głosu na rzecz Izraela, na rzecz rozwoju Izraela, na rzecz bezpieczeństwa Izraela i na rzecz idei demokracji Izraela.

Jedna rzecz jest pewna odnośnie Donalda Trumpa: Tak długo, jak będzie brał udział w kampanii, będzie używał swojego głosu często i głośno.

Autor: Uriel Heilman
Źródło: http://www.timesofisrael.com/when-it-comes-to-jewish-ties-no-gop-candidate-trumps-trump/
Tłumaczenie: Julka (http://bitly.pl/465828), poprawki – Girion

Reklamy

  • 841,110 wyświetleń
%d blogerów lubi to: