Dlaczego NIE WOLNO łączyć modlitwy z medytacją?

3

26 lipca 2015 - autor: G

Gnostycy z pierwszego wieku połączyli medytację z modlitwą. Wcześni chrześcijanie potępili tę praktykę, jednak potem tzw. ojcowie pustynni przyjęli tę formę gnostycyzmu.

feat

Jezus powiedział, by nie modlić się tak, jak hipokryci, by ludzie ich cenili, ani tak, jak poganie, czyniący bezsensowne powtórzenia (mantry), by być szanowanymi przez duchy. Powiedział, żeby być wysłuchiwanym przez Boga, należy modlić się inteligentnie. Wtedy nam dał wzór modlitwy.

A kiedy się modlicie, nie postępujcie jak obłudnicy, bo oni lubią się modlić, wystawając w synagogach i na narożnikach ulic, aby się pokazać ludziom. Zaprawdę, powiadam wam: Już odebrali swoją zapłatę. A ty, kiedy się modlisz, wejdź do komórki i zamknąwszy drzwi, módl się w ukryciu do swego Ojca, a twój Ojciec, który widzi to, co jest ukryte, odpłaci tobie. A modląc się nie mówcie wiele jak poganie. Im się wydaje, że dzięki wielomówności zostaną wysłuchani. Mt 6:5-7

Apostoł Paweł powiedział, że modlitwa ma przedstawiać twoje prośby Bogu, a nie wypróżniać umysł. Wcześni chrześcijanie stwierdzili to samo:

Kościół nie wykonuje niczego w sposób anielskich inwokacji bądź inkantacji, lub przez inne podłe i dziwaczne sztuki, ale kieruje swe modlitwy do Boga. Ireneusz, Przeciwko Herezjom, 2:32

Wcześni chrześcijanie nauczali, że kiedy Duch Święty przychodzi do chrześcijanina i manifestowane są jego dary, dzieje się to z czystością umysłu. Dla kontrastu, osoba odmawiająca satanistyczną, fałszywą modlitwę, wchodzi w inny stan świadomości zwany „ekstazą”, podczas której nie jest w stanie siebie kontrolować.

Terapeuci byli pierwszą chrześcijańską sektą monastyczną w Aleksandrii (Egipt), którą stworzyli wkrótce po przybyciu tam Marka. Wymieszali chrześcijańską modlitwę z plugawą formą esseńskiej modlitwy medytacyjnej.

Wschodnia medytacja to „bezsensowne powtórzenia”, o których mówił Jezus, że czynią je poganie. Najlepszym tego przykładem jest medytacja transcendentalna. Jej ideą nie jest świadome proszenie i dziękowanie Bogu, ale opróżnianie umysłu, by wejść w inny stan świadomości. Wcześni chrześcijanie nazywali te inne stany świadomości „ekstazą”. Zamiast polegać na mowie Ducha Świętego, ich błąd polegał na tym, że tworzyli on stan ekstazy, by komunikować się z duchem, o którym myśleli, że jest bogiem.

Istnieje wiele wersetów w Biblii mówiących o medytacji. Biblijny termin „medytacja” oznacza studiowanie, badanie, szukanie najgłębszego znaczenia rzeczy. Nigdy nie oznacza opróżniania umysłu. Oto parę wersetów, by to  zaprezentować:

Zawsze powtarzaj sobie słowa tej księgi prawa i rozważaj ją we dnie i w nocy, abyś mógł dokładnie wypełnić wszystko, co zostało w niej napisane. Wtedy pomyślnie spełnisz swoje zamiary i będzie ci się wiodło. Joz 1:8

Wyciągam ręce ku umiłowanym nakazom Twoim, i rozmyślam o Twoich ustawach. Ps 119:48

Do późnej nocy czuwam, aby rozważać Twoje słowa. Ps 119:148

Chrześcijanie modlą się inteligentnie, nie jak wschodni poganie. Na przykład, hinduiści powtarzają mantry, które są słowem lub frazą, w kółko. Jezus szczególnie przykazuje nam nie używać wschodniego, pogańskiego typu modłów, ale prawdziwie bożej formy modlitwy.

Na podstawie fragmentu książki pt. Ancient Paganism.

Opracowanie: TMC

Reklamy

3 thoughts on “Dlaczego NIE WOLNO łączyć modlitwy z medytacją?

 1. 93 pisze:

  Normalnie w tym cytacie z Mateusza to jak współczesny kościół. „Drzazgę w oku bliźniego zobaczysz a belki we własnym nie dostrzegasz”.

  Polubienie

 2. Mariusz pisze:

  „Modlitwa jest przypominaniem siebie — wzniosłym myśleniem; czczenie jest zapominaniem
  siebie — supermyśleniem. Czczenie jest łatwym skupieniem, prawdziwym i idealnym odpoczynkiem duszy,
  formą spokojnego, duchowego działania.” – Księga Urantii

  Polubienie

  • adi pisze:

   uf, księga uranti pochodzi z „chanelingu” jakichś nieokreślonych bytów duchowych

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Ksi%C4%99ga_Urantii

   „Ważniejsze różnice między wizją przedstawioną przez „Księgę Urantii” a głównym nurtem chrześcijaństwa:
   • Ukrzyżowania Jezusa nie uważa za odkupienie grzechów ludzkości, a raczej następstwo obaw współczesnych mu przywódców religijnych, jako że jego nauka stanowiła zagrożenie dla ich autorytetu i pozycji materialnej. Temat ten najlepiej rozwija rozdział 4 i 5 Przekazu 188 Księgi Urantii[8][KU 26]
   • Bóg nigdy się nie gniewa, a jego osobowość jest w całości motywowana ojcowską miłością[KU 27].
   • Nigdy nie miał miejsca „upadek człowieka”[KU 28].
   • W wieku lat 28 i 29 Jezus wędrował po Cesarstwie rzymskim, w tym Grecji i pobliskich regionach, w towarzystwie dwóch mężów z Indii, Gonoda i Ganida[KU 29].
   • Jezus jest ludzkim wcieleniem „Michała z Nebadonu” – jednego z ponad 700 tys. „Rajskich Synów” Boga zwanych też „Synami-Stwórcami”[KU 30]. Jezusa nie uważa się za drugą osobęTrójcy – tą osobą według księgi jest Wieczny Syn.
   • Jezusowi towarzyszy współstwórczyni – „Matka Duch” z Nebadonu, która ma być źródłem umysłowości wszystkich żyjących stworzeń w Nebadonie i Duchem Świętym z tradycji chrześcijańskiej[KU 31].
   • Zmartwychwstając, Jezus przybrał „chwalebniejszą postać”, stanowiącą stadium przejściowe między istnieniem materialnym a duchowym, określaną terminem „morontia”[KU 32].
   • Księga nie podtrzymuje doktryny „powtórnego przyjścia” Jezusa na Ziemię jako wydarzenia eschatologicznego, stwierdza natomiast, że może on odwiedzać naszą planetę wielokrotnie.”

   Przecież to nie Jezus, tylko jezus new age

   Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

 • 840,481 wyświetleń
%d blogerów lubi to: