Cypriana walka ze Stefanem, czyli jak uzyskano „prymat piotrowy”

8

11 lipca 2015 - autor: G

Około 250 roku n.e. Cyprian był biskupem Kartaginy. To było prawie 30 lat, odkąd zaczęło się skażenie Kaliksta. Prawda wyszła na jaw, Sebelius został uznany za heretyka i papież Kalikst odpokutował za jego grzechy. Ale Rzym nigdy tak naprawdę nie został odzyskany.

harlot

Teraz był tam nowy biskup [Rzymu], Stefan. Widzimy ponownie wschodzące problemy, kiedy biskup Firmilian z Cezarei napisał list do Cypriana, biskupa Kartaginy. Firmilian prosto stwierdził, że biskup Rzymu zmienił apostolską naukę i praktyki, oraz stworzył nowe zwyczaje oparte nie na nauce Apostolskiej, jak inne kościoły, ale na swoich własnych, spaczonych doktrynach. Firmilian stwierdził, że biskup Rzymu był zły i porównał go do Judasza, który zdradził Chrystusa.

Ci którzy są w Rzymie, nie zawszy przestrzegają rzeczy, które były przekazywane od początku, aż do teraz, próżno udają, że respektują autorytet apostołów. Firmilian, List Cypriana 74.6

Stefan I, papież Rzymu

Firmilian powiedział, że są niewielkie różnice w każdym kościele, wynikające z kultury czy języka, ale nie przerywające jedności. „Szaleństwo Stefana” polegało na tym, że „mógł poszczycić się swoim miejscem w episkopacie, oraz twierdził, że on sam posiadł sukcesję od Piotra”. Nie rozumiał, że „prawda chrześcijańskiej skały jest zacieniona, i w pewnym stopniu zniesiona przez niego, kiedy zdradza się i przerywa jedność w ten sposób”. […] Stefan, w te sposób „odciął się od jedności Kościoła” i może być uważany za „apostatę”.  Stefan ostatecznie nazwał Cypriana “fałszywym Chrystusem, fałszywym apostołem i pracownikiem na rzecz zwiedzenia”. [Firmilian] przypomniał Cyprianowi, że wszystkie kościoły były oddane doktrynie apostołów, i że coś trzeba było zrobić w sprawie Rzymu, zanim unia wszystkich kościołów byłaby zniszczona.

Łączymy obrzędy z prawdą. Przeciwstawiamy się rzymskim obrzędom, obrzędami. Firmilian, List Cypriana 74.19

Jako biskup Kartaginy, Cyprian napisał 81 listów i 12 rozpraw. W jego 81 listach nie pozostawił wątpliwości, że nie istniał koncept papieskiego autorytetu, lub nieomylności w starożytnym kościele, poza umysłami skorumpowanych biskupów w Rzymie.

Kim jest papież?

Na początku trzeba zaznaczyć, że słowo “papież” było używane do wszystkich biskupów prowadzących patriarchat, jak np. kościół Italii, Grecji, etc. Cyprian był nie tylko biskupem Kartaginy, ale był także zwany Papieżem Kartaginy. Jest tak określany przez biskupa/papieża Rzymu w listach 16, 29 i 30. W listach 3, 17, 31 i 51, papież Rzymu jest równy, nie wyższy, wszyscy biskupi i papież Rzymu są nazywani kolegami papieża Cypriana. W liście 47 widzimy papieża Stefana odnoszącego się do papieża Cypriana jako „współ-biskupa”.

Nowacjan i Bazylides

Bazylides

Bazylides

Chrześcijanie byli bardzo intensywnie prześladowani przez pogańskich, rzymskich cesarzy. Podczas gdy inni chrześcijanie nie zapierali się wiary, ginąc męczeńsko, inni zaniechiwali wiary, składając ofiary pogańskim bogom, by pozostać przy życiu. Kościół potrzebował mieć jedną, zunifikowaną zasadę postępowania z takimi ludźmi. Mówiono o nich jako o odstępcach. Cyprian stwierdził w liście 51, po prześladowaniach, że wszyscy kartagińscy biskupi powinni zebrać się i zdecydować, co zrobić z odstępcami; obie strony uznały Pismo za „jedyny autorytet”. Często powiadamiali Rzym o swojej decyzji. Rzym miał podobny sobór i doszedł do tej samej konkluzji. Ale wtedy pojawił się człowiek o imieniu Nowacjan, który odrzucił decyzje soborów. Nowacjan, wraz z gnostykiem Bazylidesem, przekonali papieża Rzymu, Stefana, by wydał dekret zmieniający postępowanie w sprawie odstępców. Kiedy to się stało, gnostyk Bazylides zaczął naciskać na więcej zmian.

Reprymenda dla Rzymu od Cypriana

W liście 40, Cyprian skrytykował Rzym za  wysłuchanie Nowacjana, który, jak twierdzili, był „bezprawnie wyświęcony” i był „w opozycji do powszechnego kościoła”. Ostrzegł Rzym, że Kościół nie będzie uznawał, ani nie będzie we wspólnocie z nim, lub kimkolwiek innym, kto jest częścią frakcji Nowacjana. W liście 66, Cyprian znów ostrzegł Stefana z Rzymu, że powinien ekskomunikować Nowacjana i jego stronnictwo. Stefan z Rzymu odmówił, przywołując starą, rzymską tradycję, mówiącą o tym, że miał prawo rządzić kościołem jako całością.

Rzymskokatolicka tradycja jest błędem

 

Cyprian, papież Kartaginy

Cyprian, papież Kartaginy

W liście 50, Cyprian skrytykował Rzym za próbowanie zniszczenia unii kościoła.  Cyprian powiedział: „niektórzy zawsze uważają siebie za lepszych” ze „świętokradzkim przeświadczeniem” i „pysznym uporem” i w związku z tym, powinni „zniknąć z kościoła” [ekskomunika].  W liście 73, stwierdził, że „jego kolega Stefan [papież Rzymu] jest arogancki”, jak również, że „był w błędzie”. W liście 75 mówi, że tylko schizmatycy próbujący „ustanowić tron dla siebie i snuć tezy o prymacie i prawie do chrztu”. Cyprian napisał „Unię Kościołów”. W rozdz. 4 naucza, że Piotr był równie ważny, co inni apostołowie, jeśli chodzi o wiązanie, rozwiązywanie, a także o przebaczanie grzechów. Ktokolwiek nie trzyma się tej nauki, „działa na szkodę i staje przeciwko kościołowi”, jak również nie trzyma się „prawdziwej wiary”. W rozdz. 10 krytykuje Rzym powtórnie, mówiąc, że ci, którzy „zgłaszają się na prałatów bez jakiegokolwiek prawa uświęcenia” są plewami oddzielonymi od zboża.

Klucze do Królestwa Antychrysta

W listach 25 i 26 Cyprian jednoznacznie naucza, że „klucze do królestwa” i „moc związywania i rozwiązywania” odnosiła się do wszystkich biskupów równomiernie, a decyzje powinny być podjęte wraz ze świadomością wszystkich biskupów. W liście 67 Cyprian opisał, jak Stefan z Rzymu został zwiedziony przez Nowacjana i Bazylidesa, oraz przypomniał kościołom, że proroctwa o antychryście zapowiadały wzrost herezji w kościele końca czasów. Twierdził, że apostazja czasów końca zaczęła się w Rzymie!

Źródło: fragment książki pt. The Gnostic Origins of Roman Catholicism

Tłum. TMC

Reklamy

8 thoughts on “Cypriana walka ze Stefanem, czyli jak uzyskano „prymat piotrowy”

 1. KLM pisze:

  Ja jestem ciekaw, kto i kiedy wymyślił grób Piotra w Watykanie i jego śmierć rzekomo w tym miejscu. I czyj to tak na prawe jest grób, (o ile w ogóle jakikolwiek jest) Wątpię aby Bóg pozwolił by kości umiłowanego ucznia Jego Syna spoczywały w tym miejscu.

  Polubienie

 2. katolik pisze:

  @KLM

  Umilowanym uczniem Pana Jezusa byl sw Jan apostol, Piotr byl zdrajca, ktoremu przebaczono, poniewaz sie ukorzyl i z tego nauka dla nas , na jakich zasadach dostapic mozemy przebaczenia i odpuszczenia grzechow – i takie tez sa elementy wspoltworzace opoke, fundament kosciola – sklada sie ona z fascynacji, ekscytacji, falszu i tchorzostwa – typowo ludzkie. Wiara to swiadome uznanie zasad nauki Prawdy Objawionej.
  Hmm , zdumiewa zaufanie Pana Boga do czlowieka i powierzenie mu najswietszych sakramentow – ogromna odpowiedzialnosc dlatego dlupcy zostana za drzwiami, gdzie bedzie placz i zgrzytanie zebow.

  Widzisz Girionie, ja tez przygladam sie Pismu Swietemu, jednak pod katem prawdy i szczegolow, ktore ja zacieniaja lub zmieniaja – jak Ci juz swego czasu pisalam, wiele jest papierowych swietych i swiatkowy smietnik zmienia istote tresci.
  Ciekawa postacia jest Szwel-Pawel samozwanczy apostol, Jan Pawel 2 apostata i heretyk uznany za swietego – piewca wolnosci religijnej czyli zdrajca katolicyzmu i nauki Pisma Sw.
  Wystarczy spojrzec w necie , jakiego zniszczenia dokonal w KK, czy obecny Franczesko Bergoglio – blazenada na calego. To zdumiewa i tylko swiadomosc Bozej sprawiedliwosci pozwala na sluchanie tego.

  – o Trojcy Przenajswietszej nie ma co dyskutowac, jest wiele w Pismie Sw. -m.in mowi sam Pan Jezus cyt ,,

  Pożegnalna mowa Chrystusa

  Przykazanie nowe daję wam: Abyście się społecznie miłowali: jakom was umiłował, abyście się i wy społem miłowali. Po tym poznają wszyscy, żeście uczniami moimi, jeśli miłość mieć będziecie jeden ku drugiemu…

  Niech się nie trwoży serce wasze! Wierzycie w Boga: i we mnie wierzcie! W domu Ojca mego jest mieszkania wiele. Jeśliby inaczej, powiedziałbym wam był: albowiem idę gotować wam miejsce.

  A jeśli odejdę, i zgotuję wam miejsce: przyjdę zasię i wezmę was do mnie samego: iżbyście, gdziem ja jest, i wy byli. A dokąd ja idę wiecie, i drogę wiecie… Jam jest droga i prawda, i żywot. Żaden nie przychodzi do Ojca, jedno przeze mnie. Gdybyście mię byli poznali: wżdybyście i Ojca mego byli poznali: a od tego czasu poznacie Go i widzieliście Go…

  Słowa, które ja do was mówię, nie od samego siebie mówię. Lecz Ojciec we mnie mieszkający, On czyni uczynki. Nie wierzycie, iżem ja w Ojcu, a Ojciec we mnie jest? Wżdy dla samych uczynków wierzcie. Zaprawdę, zaprawdę wam powiadam, kto wierzy we mnie, uczynki, które ja czynię, i on czynić będzie, i większe nad te czynić będzie: Bo ja do Ojca idę: a o cokolwiek będziecie prosili Ojca w imię moje, to uczynię: aby był uwielbiony Ojciec w Synu. Jeśli mię o co będziecie prosili w imię moje, to uczynię.

  Jeśli mię miłujecie, chowajcie przykazania moje. A ja prosić będę Ojca, a innego Pocieszyciela da wam, aby z wami mieszkał na wieki: Ducha prawdy, którego świat przyjąć nie może, bo Go nie widzi, ani Go nie zna. Lecz wy poznacie Go, iż w was mieszkać będzie i w was będzie. Nie zostawię was sierotami: przyjdę do was. Jeszcze maluczko, a świat mię już nie widzi. Lecz wy mnie widzicie, bo ja żyję, i wy żyć będziecie. W on dzień wy poznacie, żem ja jest w Ojcu moim, a wy we mnie, a ja w was. Kto ma przykazania moje i zachowywa je, ten jest, który mnie miłuje. A kto mnie miłuje, będzie miłowany od Ojca mego i ja go miłować będę, i objawię mu siebie samego… Jeśli mię kto miłuje, będzie chował mowę moją, a Ojciec mój umiłuje go, i do niego przyjdziemy, a mieszkanie u niego uczynimy. A mowa, którąście słyszeli, nie jest moja: ale Tego, który mię posłał, Ojca.

  Tom wam powiedział, u was mieszkając. Lecz Pocieszyciel Duch Święty, którego Ojciec pośle w imię moje, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, cokolwiek bym wam powiedział.

  Pokój zostawuję wam: pokój mój daję wam: nie jako dawa świat, ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze, ani się nie lęka!…

  Jeszcze wam wiele mam mówić, ale teraz znieść nie możecie. Lecz gdy przyjdzie on Duch prawdy, nauczy was wszelkiej prawdy, bo nie sam od siebie mówić będzie, ale cokolwiek usłyszy, mówić będzie, i co przyjść ma oznajmi wam. On mię uwielbi, bowiem z mego weźmie, a wam opowie. Wszystko, cokolwiek ma Ojciec, moje jest. Dlategom powiedział, że z mego weźmie, a wam opowie.

  Dlategom powiedział, że z mego weźmie, a wam opowie.

  Milego Dnia Panskiego.
  Niech bedzie pochwalony Jezus Chrystus i Niepokalana Pani NMP.

  Polubienie

  • Maciej pisze:

   Katoliku, byłeś już proszony o nie kończenie i nie zaczynanie wypowiedzi z pochwałą dla swojej bogini, proszę cię z miłości jako chrześcijanin, przestań to pisać, na tej stronie jest wystarczająco dużo o Isztar i nikt nie będzie pochwalał tutaj takich wypowiedzi.
   Natomiast jeśli chodzi o twój cytat, znajdź sobie go na tej stronie i przeczytaj ze ZROZUMIENIEM, żeby ta nauka nie poszła w las.

   http://blog.antytrynitarianie.pl/

   Szalom!

   Polubienie

 3. KLM pisze:

  Umiłowanymi uczniami Jezusa byli wszyscy jego apostołowie, i Pan nie robił między nimi żadnych różnic, wręcz przeciwnie zganił ich za to że przegadywali się między sobą który z nich jest największy.

  Takie jest przykazanie moje, abyście się wzajemnie miłowali, jak Ja was umiłowałem (Jana 15:12) Was mówił o wszystkich.

  Piotr nie był zdrajcą tylko Judasz, natomiast Piotr był po prostu słabszy i stchórzył kiedy wypytywali go czy jest uczniem Jezusa, poza tym nie wiadomo jak zachowaliby się inni uczniowie w tej sytuacji ponieważ ich tam nie było, ale najprawdopodobniej podobnie ponieważ uciekli wszyscy.

  I rzekł im Jezus: Wy wszyscy się zgorszycie, bo napisano: Uderzę pasterza, a owce będą rozproszone. (Marka 14:27)

  Piotr początkowo wykazał się większą odwagą od pozostałych, ponieważ poszedł za Jezusem kiedy go zabrano na przesłuchanie, może nawet mu się zdawało że pójdzie na śmierć z Panem tak jak zapewniał Jezusa podczas wieczerzy. Jednak strach zaglądnął mu w oczy i wziął nad nim górę, kiedy zapierał się Jezusa to nawet nie pamiętał o tym że Jezus przepowiedział to kilka godzin wcześniej, przypomniał sobie dopiero gdy kur zapiał.

  Piotr jako pierwszy powiedział:

  A odpowiadając Szymon Piotr rzekł: Tyś jest Chrystus, Syn Boga żywego. (17) A Jezus odpowiadając, rzekł mu: Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jonasza, bo nie ciało i krew objawiły ci to, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. (Mt 16:16-17)

  W poprzednim komentarzu napisałem że Piotr był umiłowanym uczniem, ponieważ mój komentarz dotyczył tylko jego osoby, i na pewno nie miałem na myśli jakiejś jego wyższości nad pozostałymi apostołami.

  Szaweł-Paweł nie był samozwańczym apostołem, został wybrany przez Jezusa tak samo jak pozostali, z tą różnicą że Szawła wybrał kiedy był już zmartwychwstały, a pozostałych jeszcze jako Syn Człowieczy.
  Niektórzy zdają się o tym zapominać, szczególnie zagorzali przeciwnicy jego apostolstwa.

  Widzisz katoliku jesteś jedną z tych osób które jak widzę nie uznają posoborowego kościoła katolickiego, Rzymowi-papiestwu na was nie zależy, ani nawet na religii katolickiej, Rzym robi swoją politykę czy się to komuś podoba czy nie. Obecnie jest to polityka dostosowana do współczesności (maska pokoju) jednak papiestwo wciąż pozostaje tym samym czym było przez wieki.

  Tacy katolicy są tylko ofiarami zwodzenia i jednego z wielu oszustw kościoła rzymskiego

  cytuję:
  piewca wolnosci religijnej czyli zdrajca katolicyzmu

  Aha czyli zniewolenie jest OK, rozumiem. To dobitnie pokazuje jakiego ducha jesteś.

  Polubienie

  • Magdula pisze:

   witam 🙂
   KLM lepiej nie można było tego ująć w słowach.
   Pozdrawiam w Panu Jezusie Chrystusie .

   Polubienie

 4. katolik pisze:

  @ Macieju – posluchaj neonku – z ciebie jest taki chrzescijanin jak z jehowity czy muzulmanina lub innego poganskiego wyznania, zaliczanego do poganskich wierzen, zawerajacych sie w wolnosci religijnej New Age a promowanej przez waszego Jasia 2 i slusznie a obecnie Franciszka kryptomasona rotarianina.
  Swoje szalom wykrzykuj wobec twoich braci z isil – precz od chrzescijanstwa poganski heretyku !!.

  No popatrz się, a u siebie pogaństwa nie widzisz? Lepszy z ciebie „chrześcijanin” od adoracji opłatków i klęczenia przed posążkiem królowej niebios… Odpust za czas spędzony w czyśćcu wykupiony? Eeeeeee, kto za ciebie odprawi mszę? Przecież papież Franciszek be, a wszyscy księża stoją za nim murem, a msze heretyckich odłamów (tj. lefebryści i inni) twojego boga brzydzą… Co zrobisz? Masz już jakiś plan awaryjny, by dopasować się do trudnej sytuacji, która spotkała twoją owczarnię?

  Niepokalana Krolowa zetrze leb tobie i twoim zwolennikom. Wszelkie udawanie demona, ze jest Nia, jak to mialo miejsce w Fatimie czy Pana Jezusa jak w przypadku Faustyny na nic sie zda.

  Przecież ty wyznajesz taką „niepokalaną królową”, jak właśnie w Fatimie…

  Niech bedzie pochwalony Jezus Chrystus i Niepokalana Niebieska Pani Najswietsza Maria Panna – teraz i na wieki wiekow AMEN.

  BAN za chamstwo i takie wpisy. Ostateczny. Zniewolony człowieku… Żegnam.

  G.

  Polubienie

 5. Przemyslaw Mach pisze:

  ten katolik ma ze sobą jakieś problemy i nie potrafi konstruktywnie myśleć ale za takich ludzi trzeba się modlić tylko te chamstwo z jego strony jest zupełnie nie potrzebne

  nie potrafi przedstawić żadnych argumentów tylko od razu obraża

  Polubienie

 6. krav pisze:

  Zachęcam do przeczytania raportu fatimskiego i innych źródeł, które pokazują, czego sobie królowa niebios życzy i jaką rolę sobie obiera oraz co o niej piszą teologowie np.

  1. Współodkupicielka świata. – rola Jezusa
  2. Pośredniczka. – rola Jezusa
  3. Zbawicielka. – rola Jezusa
  4. Kazała wybudować bałwochwalcze posągi i czcić je. – zakon Boży zabrania tego robić
  5. Dziewica. – pismo mówi, że Jezus miał rodzeństwo.

  Aż, żal bierze, że osoby, które mówią, że czytają Pismo ulegają zwiedzeniu na postawie samego Pisma i omamienia, a jest jasno napisane, żeby nie robić bałwanów, tylko Bogu oddawać pokłon, jest wymieniony jedyny pośrednik i zbawiciel – Jezus, a pomimo tego ludzie bardziej umiłowali kłamstwo niż prawdę np. sakramenty, czyściec, kontakty z zmarłymi, tworzenie pośredników i świętych, fałszywy dzień odpoczynku (niedziela), spowiedź, komunia itp. Biblia daje jasne ostrzeżenie bo pismo mówi:

  2Tym 3:(15) I ponieważ od dzieciństwa znasz Pisma święte, które cię mogą obdarzyć mądrością ku zbawieniu przez wiarę w Jezusa Chrystusa. (16) Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, (17) aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany.

  Kol 2:(8) Baczcie, aby was kto nie sprowadził na manowce filozofią i czczym urojeniem, opartym na podaniach ludzkich i na żywiołach świata, a nie na Chrystusie

  1Tym 4:(1) A Duch wyraźnie mówi, że w późniejszych czasach odstąpią niektórzy od wiary i przystaną do duchów zwodniczych i będą słuchać nauk szatańskich, (2) uwiedzeni obłudą kłamców, naznaczonych w sumieniu piętnem występku, (3) którzy zabraniają zawierania związków małżeńskich, przyjmowania pokarmów, które stworzył Bóg, aby wierzący oraz ci, którzy poznali prawdę, pożywali je z dziękczynieniem.

  Mat 24:(24) Powstaną bowiem fałszywi mesjasze i fałszywi prorocy i czynić będą wielkie znaki i cuda, aby, o ile można, zwieść i wybranych.

  1Tym 2:(5) Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus,

  Obj 18:(4) I usłyszałem inny głos z nieba mówiący: Wyjdźcie z niego, ludu mój, abyście nie byli uczestnikami jego grzechów i aby was nie dotknęły plagi na niego spadające, (5) gdyż aż do nieba dosięgły grzechy jego i wspomniał Bóg na jego nieprawości. (6) Odpłaćcie mu, jak i on odpłacił, i w dwójnasób oddajcie według uczynków jego; do kielicha, w którym napój mieszał, nalejcie mu podwójną miarę.

  1Kor 2:(5) aby wiara wasza nie opierała się na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej.

  Pozdrawiam,
  Krav

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

 • 841,030 wyświetleń
%d blogerów lubi to: