Ameryka jest uzależniona od długu

17 czerwca 2015 - autor: G

Korporacje, jednostki i rząd federalny wciąż gromadzą długi w stopniu, który przewyższa ogólny wskaźnik wzrostu gospodarczego. Dosłownie toniemy w długach, a nie potrafimy sobie pomóc.

Debts-Public-Domain

Kredyt konsumencki podwoił się od 2000 r. Dług zaciągnięty przez pożyczki studenckie podwoił się przez ostatnią dekadę. Dług biznesowy podwoił się od 2006 r. I oczywiście, dług rządu federalnego podwoił się od 2007 r. Każdy, kto wierzy, że to jest „zrównoważone” w jakiejkolwiek formie, ten jest szalony.

Zgromadziliśmy największa ilość długu, jaką świat kiedykolwiek widział, a pomimo ostrzeżeń, wciąż brniemy głębiej. Nie ma takiej możliwości, by to się skończyło dobrze.

Kilka dni temu artykuł na temat finansów z USA Today przykuł mą uwagę. Zawierał wykresy i grafy, które pokazały, że dług biznesowy w USA podwoił się od 2006 r. Wiedziałem, że sprawy źle się mają, ale nie wiedziałem, że aż tak źle. W 2006 r. tuż przed ostatnim wielkim spowolnieniem gospodarczym, amerykańskie firmy niefinansowe miały w sumie około 2,6 biliona długu. Teraz, liczba ta wynosi w sumie 5,8 biliona.

Więc jesteśmy w lepszej sytuacji finansowej, by radzić sobie z ekonomicznym kryzysem, czy w gorszej?

Według nowych danych, całkowita ilość długu studenckiego w Stanach wzrosła do 1,2 biliona dolarów. Liczba ta zwiększyła się ponad dwa razy przez ostatnią dekadę. Studenci mierzą się ze średnio 35 tys. dolarów długu – to najwięcej w porównaniu do wszystkich poprzednich roczników.

Amerykańscy konsumenci mieli romans z długiem, który rozciągał się przez dekady. Popatrz na poniższy wykres, kredyt konsumencki podwoił się od 2000 r.

consumer-credit-outstanding-460x306

Gdyby tylko w takim samym tempie rosły nasze wynagrodzenia. Ale nie rosną. W rzeczywistości, środni dochód gospodarstwa domowego dziś jest niższy, niż był tuż przed ostatnim kryzysem ekonomicznym.

Więc amerykanie powinni raczej ograniczać długi. Zamiast tego, nasi obywatele zaciągają ich jeszcze więcej, a drapieżniki finansowe stają się jeszcze bardziej kreatywne. Mówiłem o tym, że kredyty samochodowe są teraz rozciągnięte na siedem lat. W tym momencie liczba kredytów samochodowych, które przekraczają 72 miesiące, jest na rekordowo wysokim poziomie. Procent kredytów samochodowych z terminem spłaty rozłożonym od 73 do 83 miesięcy, osiągnął nowy poziom – 29,5%. Obserwujemy wzrost z 24,9%, patrząc wstecz na 2014 r.

Czego się nauczyliśmy? Tuż przed ostatnią recesją, dług narodowy USA wynosił 9 bilionów dolarów. Dziś jest ponad 18 bilionów…

National-Debt-460x306

Nasz dług jest tak wielki, że nie jesteśmy w stanie go spłacić. To matematycznie niemożliwe. Nasze dzieci i wnuki są skazane na niewolę zadłużenia do końca ich życia. Dobrobyt napędzany długiem nie jest prawdziwy. To fałszywy dobrobyt, który został kupiony przez sprzedanie przyszłych pokoleń w niewolę zadłużenia.

Na podstawie: http://theeconomiccollapseblog.com/archives/we-might-as-well-face-it-america-is-addicted-to-debt

Opr. Girion

Reklamy

  • 840,478 wyświetleń
%d blogerów lubi to: