Św. Weronika, która ocierała twarz Jezusowi, nigdy nie istniała

11 czerwca 2015 - autor: G

Katolicka droga krzyżowa nabożeństwo wielkopostne o charakterze adoracyjnym, polegające na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia go do grobu. W szóstej stacji katolicy wspominają św. Weronikę, która podobno ocierała twarz Jezusowi.

W Watykanie znajduje się posąg św. Weroniki, która została kanonizowana. Jest legenda, która głosi, że na chuście, którą użyła kobieta, później pojawiła się twarz Jezusa. Historia została później dopracowana w XI wieku, dodając, że Chrystus zostawił swój portret na chuście. Z użyciem tkaniny doszło do uleczenia cesarza Tyberiusza.

Są trzy kościoły w USA, które obrały sobie św. Weronikę za patronkę. Oto posąg świętej w Watykanie:

450px-saint_veronicaJest możliwe postawienie pytań na temat „świętości” wielu świętych, którzy zostali kanonizowani przez Stolicę Piotrową. W przypadku Weroniki jest to dziwaczna sprawa fałszu. Biblia nie wspomina o niej ani razu. Ona nigdy nie istniała.

Jedynym tekstem, która wspomina o Weronice, są Dzieje Piłata, które jednakże zawierają wiele niechrześcijańskich i fałszywych twierdzeń. Rzym nigdy nie mógł użyć tego tekstu bez poważnego skażenia (nieprawdą). Księga, która zawiera w sobie Dzieje Piłata, to Ewangelia Nikodema, która przeszła wiele przemianowań i zmian.

Na podstawie: http://ivarfjeld.com/2009/09/30/the-catholic-saint-that-never-existed-has-a-statue-in-rome/

Opr. Girion

Reklamy

  • 840,838 wyświetleń
%d blogerów lubi to: