Biblia jest dla każdego i każdy może ją zrozumieć

1

23 Maj 2015 - autor: G

Zakaz czytania Biblii wydaje się irracjonalny, ponieważ sama Biblia mówi, że nawet dziecko zrozumie jej przekaz. Czemu zatem księża mówią, że tak trudno interpretuje się Biblię? Może dlatego, że trudno (nawet bardzo trudno) jest dopasować pewne wersety do dogmatów i doktryn katolickich, a zwykły człowiek może sobie z tym nie poradzić?

I ponieważ od dziecka znasz Pisma święte, które cię mogą uczynić mądrym ku zbawieniu przez wiarę, która jest w Chrystusie Jezusie. 2Tym 3:15

Jeśli tylko słyszeliście o udzieleniu łaski Boga, która jest mi dana dla was. Że przez objawienie została mi oznajmiona tajemnica, jak to wam przedtem krótko napisałem. Dlatego czytając [to], możecie zrozumieć moje poznanie tajemnicy Chrystusa. Która w innych wiekach nie była znana synom ludzkim, jak teraz została objawiona jego świętym apostołom i prorokom przez Ducha. Ef 3:2-5

Nie piszemy wam bowiem niczego innego, jak tylko to, co czytacie i co rozumiecie, a mam nadzieję, że całkowicie zrozumiecie. 2Kor 1:13

Reklamy

One thought on “Biblia jest dla każdego i każdy może ją zrozumieć

 1. Lucas pisze:

  „Każdy tekst Pisma Świętego ma jedną i tylko jedną prawdziwą interpretację. To jest istotą komunikacji – Bóg mówi nam coś konkretnego a nie coś, co chcesz usłyszeć, ani cokolwiek.
  I nie ma żadnego znaczenia, co oznacza dla mnie tekst – ważne jest to, co jest intencją autora (Boga). Wiemy także, że Słowo Boże nie może przeczyć samo sobie.

  Biblia jest Księgą kontekstualną – Scriptura Scripturam Interpretatur – Pismo interpretuje Pismo. Znaczy to tyle, że należy porównywać tekst do innych powiązanych miejsc w Słowie Bożym, aby uzyskać pełny obraz. Bardzo ważny jest również kontekst kulturowy i historyczny, bez którego zrozumienia, błędnie będziemy interpretować przesłanie Słowa, schodząc na manowce wiary, zamiast trzymać się prostej linii prawdy (2 Tm 2,15).

  To na kontekst należy patrzeć i przyjmować to, co nam przedstawia, zamiast wyczytywać ze Słowa to, w co wierzymy lub inaczej… zamiast wczytywać w Boże Słowo swoje doktryny i wierzenia, powinniśmy przyjmować Jego prawdziwy przekaz”

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.

 • 840,831 wyświetleń
%d blogerów lubi to: