Podobieństwa katolicyzmu i hinduizmu

2

24 kwietnia 2015 - autor: G

Uważam, że jeśli katolicyzm ma wiele wspólnego z islamem, to również bardzo dużo ma wspólnego z hinduizmem, co może mieć ogromne znaczenie w tworzeniu „One World Religion”.

Oto podobieństwa:

1. Hinduiści wielbią wielu bogów. Katolicy wielbią wielu świętych. Obie grupy czczą bożków przy pomocy palenia świec i kadzideł przed ich posążkami. Obie grupy używają ich obrazów, ikon, używają muzyki sakralnej i modlitw do stworzenia odpowiedniej atmosfery kultu. Hinduiści recytują powtarzające się mantry, katolicy powtarzają modlitwy różańcowe.

„Poprawne odmawianie różańca oznacza odmawianie modlitwy oraz medytację w tym samym czasie.”

http://www.padrepio.catholicwebservices.com/POLSKA/The_Rosary_Polska.htm

2. Oba wyznania wznoszą ekstrawaganckie i bogate świątynie wypełnione posągami oraz złotymi ozdobami.

3. Oba wyznania posiadają kastę duchownych uznawanych za  pośredników między Bogiem a ludzmi. Obie grupy wyznawców patrzą na swoich duchownych jak na wyższą kastę. Zarówno dla hinduistów jak i katolików koncept „kapłaństwa wszystkich wierzących” jest kompletnie obcy.

4. Obie grupy wierzą że zbawienie nie przychodzi wyłącznie z wiary – do zbawienia potrzebne są teżdobre uczynki. Obie grupy wierzą że ich zasługi kumulują się i przekładają się na ich „drugie życie”.

5. Obie grupy posiadają fizyczne centra będące jednocześnie celem pielgrzymek swoich wiernych. Dla katolików jest to plac św. Piotra w Rzymie, podczas gdy hinduiści przemierzają wiele mil do rzeki Ganges (można do tego dodać jeszcze Mekke w przypadku Muzułmanów). Zarówno jedni jak i drudzy uważają że podróż do tych miejsc przekłada się na błogosławieństwa.

6. Obie grupy wierzą w oczyszczające właściwości „święconej wody”.

7. Oba wyznania głoszą potrzebę „doskonalenia się” w celu uzyskania ostatecznej nagrody. Katolicy uważają pobyt w  Czyśccu za niezbędny do udoskonalenia swego charakteru, podczas gdy hinduiści za element doskonalenia się widzą reinkarnację.

8. Wierzą w efektywność ciągłych ofiar i rytuałów. Katolicy wierzą w potrzebę składania przez Chrystusa kolejnych ofiar za ich grzechy podczas  mszy świętej,  natomiast hinduiści w tym celu obdarowują swoich bogów kwiatami i podarunkami.

9. Obie religie podzielają wiarę że ćwiczenia duchowe wyniosą wiernego ponad szarą rutyną dnia i dadzą mu ponadnaturalne i mistyczne zrozumienie swej egzystencji. Ćwiczenia św. Ignacego(założyciela Jezuitów) w swoich założeniach nie różnią się zbytnio od medytacyjnych praktyk hinduistów koncentrujących się na ucieczce ze świata fizycznego.

10. Obie religie czczą Królową Matkę/Królową Niebios. Hinduiści uznają boginię Durgę jako swoją Matkę, podczas gdy katolicy czczą Maryje.

Za: https://radtrap.wordpress.com/2011/11/28/co-laczy-katolicyzm-z-hinduizmem/

Reklamy

2 thoughts on “Podobieństwa katolicyzmu i hinduizmu

 1. Matesz pisze:

  Dzięki za artykuł! Przy czym pkt 4 ma trochę racji, bo kto zakopie swój jeden talent może się ździwić 😛 Ale prawda nic nie możemy zrobić aby zasłużyć na zbawienie.

  Niech Pan Bóg Ci błogosławi za tego bloga 🙂

  Polubienie

 2. luc777 pisze:

  Pan Bóg nie zamierzał tworzyć religijnego systemu zniewolenia ale nowego człowieka poprzez Pana Chrystusa.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

 • 840,838 wyświetleń
%d blogerów lubi to: