Epifaniusz z Salaminy: Maryja nie jest przeznaczona, żeby ją czcić

19 lutego 2015 - autor: G

Niewielu katolików słyszało o św. Epifaniuszu z Salaminy. A szkoda, bo to bardzo porządny święty. Powiedziałbym, że takich świętych nie było już w Kościele katolickim od wieków. A z czego zasłynął ów cypryjski biskup? Zobaczmy co napisał o nim św. Hieronim (to ten, co przetłumaczył Biblię na łacinę).
Św. Hieronim:

Epifaniusz, biskup Salaminy, ułożył dzieło przeciw wszystkim herezjom i wiele innych, które wykształceni chętnie czytają dla treści, a prości dla piękna słów.

Jak więc widzimy, św. Epifaniusz był wspaniałym erudytą i opisał on wszystkie herezje ówczesnego świata. Musiał mieć łeb nie od parady. Jak zatem wyjaśnić jego ekstrawaganckie zachowanie takie jak to, że zwalczał kult obrazów (m.in. w kościele w Anblata rozdarł zasłonę z wizerunkiem Chrystusa).

Jak to? Święty katolicki niszczył obrazy? Aż włos dęba staje. Zobaczmy co głosił ten obrazoburca.

[…] Pod pretekstem, iż jest to słuszne, diabeł skrycie wchodzi do umysłów ludzi i ubóstwia śmiertelną naturę; on kształtuje posągi, które mają ludzkie podobieństwo po to, aby ludzie mogli czcić zmarłych i wprowadzać obrazy dla uwielbienia, popełniając cudzołóstwo z umysłem przeciwko jednemu i jedynemu Bogu. Tak, z pewnością, ciało Marii było święte, lecz ona nie była Bogiem. Tak, istotnie, Dziewica była dziewicą, i czcigodną , ale nie została nam dana po to, by ją uwielbiać […] Słowo, którym jest Bóg, przybrało ciało z Marii, jednak nie po to, aby Dziewica mogła być adorowana , ani też, by on mógł uczynić ją Bogiem. Niechaj Maria będzie poważana, lecz niech Ojciec i Syn i Duch Święty będą czczeni; niech nikt nie czci Marii. […] Niech te rzeczy zostaną wymazane, które zostały błędnie zapisane w sercach tych, którzy zostali zwiedzeni. Niech pożądanie posążków będzie wytępione z ich oczu. Niech stworzenie znów powróci do Mistrza. Niech Ewa i Adam powrócą do oddawania czci samemu Bogu. Niech nikt nie będzie prowadzony głosem węża. […] Chociaż Maria jest święta i ma być poważana, jednakże nie jest przeznaczona by ją czcić. (fragmenty z Panarion 79 – 3.2:4 oraz 3.2:7

Szok. Diabeł kształtuje posągi i obrazy? Kult obrazów cudzołóstwem? Nie wolno uwielbiać ani czcić Maryi? Niech nikt nie będzie prowadzony głosem szatana? Mocne słowa. Jak zatem pogodzić katolicką praktykę kultu Maryjnego? Przecież katolicy śpiewają w kościele?

Matko, ja wielbię Cię, Matko, ja kocham Cię,
O Matko spójrz, pobłogosław Wszystkie dzieci swe.

Czy to możliwe, że katolicki święty miał rację potępiając „wielbicielami Marii”, których uznał za heretyków? Czy to możliwe, że katolicy robią dokładnie to, czego zabrania Biblia?

Za: http://blogpurytanina.blogspot.com/2015/01/kult-maryi-wg-sw-epifaniusza.html

Reklamy

  • 840,478 wyświetleń
%d blogerów lubi to: